Fosil Yakıtlı Bitcoin Madencilik Tesisi Haziran Ayında ‘Karbon Nötr’ Olacak

fosil yakitli bitcoin madencilik tesisi haziran ayinda karbon notr olacak

New York’ta yer alan önemli Bitcoin madencilik tesislerinden Greenidge, Haziran ayı itibariyle tamamen ‘karbon nötr’ bir işletme olacağını duyurdu.

Geçtiğimiz Cuma günü yapılan duyuruda fosil yakıtlarla çalışan madencilik tesisinin sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltacak bir pratik olan karbon nötr uygulamlara geçeceği duyuruldu. CEO Jeffrey Kirt konu hakkında yaptığı açıklamada diğer işletmeleri de aynı şekilde davranmaya davet etti:

“Tamamen karbon nötr ayak izini korurken, Bitcoin ağını güvence altına almak için aynı kritik işlem doğrulama ve işleme hizmetlerini sağlayabileceğimizi gösteriyoruz. Başkalarını sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltma konusunda şimdi bize katılmaya davet ediyoruz.”

Elon Musk Tartışmaları Alevlendirdi

Tesla CEO’su Elon Musk’ın Bitcoin’in enerji tüketimi nedeniyle Tesla’nın Bitcoin ile ödeme almasının duyurmasının ardından, Bitcoin’in enerji tüketimi tartışmaları yeniden gündeme gelmişti. Her ne kadar Musk, Tesla’nın aldığı 1.5 milyar dolarlık Bitcoin’in daha fazlasını satmayacağını söylese de, dün satacağı imasında bulunmasının ardından Bitcoin ciddi bir düşüş yaşadı. 

Tesis, geçen ay Bitcoin madenciğini de ilerletme planları olduğunu duyurmuştu. Bu planlar bölge halkında tesisin su çektiği gölün zarar göreceği, küresel ısınmaya katkı sağlayacağı gibi endişeler yaratmıştı. Ancak tesis, karbon nötr bir işletme olacağını taahhüt etti ve bunu da ABD’nin yenileyebilir enerji kaynaklarına yatırım yaparak sağlayacağını aktardı. 

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 374.675,83 TL 1,83%
ethereum
Ethereum (ETH) 26.409,96 TL 0,96%
tether
Tether (USDT) 8,64 TL 0,11%
cardano
Cardano (ADA) 18,76 TL 0,39%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.220,60 TL 0,16%
xrp
XRP (XRP) 8,16 TL 1,08%
solana
Solana (SOL) 1.217,94 TL 1,69%
polkadot
Polkadot (DOT) 255,69 TL 0,63%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,64 TL 0,14%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,86 TL 0,26%
Copy link
Powered by Social Snap