Fosil Yakıtlı Bitcoin Madencilik Tesisi Haziran Ayında ‘Karbon Nötr’ Olacak

Abone Ol:google-news
0
17/05/2021

New York’ta yer alan önemli Bitcoin madencilik tesislerinden Greenidge, Haziran ayı itibariyle tamamen ‘karbon nötr’ bir işletme olacağını duyurdu.

Geçtiğimiz Cuma günü yapılan duyuruda fosil yakıtlarla çalışan madencilik tesisinin sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltacak bir pratik olan karbon nötr uygulamlara geçeceği duyuruldu. CEO Jeffrey Kirt konu hakkında yaptığı açıklamada diğer işletmeleri de aynı şekilde davranmaya davet etti:

“Tamamen karbon nötr ayak izini korurken, Bitcoin ağını güvence altına almak için aynı kritik işlem doğrulama ve işleme hizmetlerini sağlayabileceğimizi gösteriyoruz. Başkalarını sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltma konusunda şimdi bize katılmaya davet ediyoruz.”

Elon Musk Tartışmaları Alevlendirdi

Tesla CEO’su Elon Musk’ın Bitcoin’in enerji tüketimi nedeniyle Tesla’nın Bitcoin ile ödeme almasının duyurmasının ardından, Bitcoin’in enerji tüketimi tartışmaları yeniden gündeme gelmişti. Her ne kadar Musk, Tesla’nın aldığı 1.5 milyar dolarlık Bitcoin’in daha fazlasını satmayacağını söylese de, dün satacağı imasında bulunmasının ardından Bitcoin ciddi bir düşüş yaşadı. 

Tesis, geçen ay Bitcoin madenciğini de ilerletme planları olduğunu duyurmuştu. Bu planlar bölge halkında tesisin su çektiği gölün zarar göreceği, küresel ısınmaya katkı sağlayacağı gibi endişeler yaratmıştı. Ancak tesis, karbon nötr bir işletme olacağını taahhüt etti ve bunu da ABD’nin yenileyebilir enerji kaynaklarına yatırım yaparak sağlayacağını aktardı. 

Kaynak: Decrypt

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.024 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Dilek Sarı

1992 yılında İzmir’de doğan Dilek Sarı, Ege Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans mezunu. Blokzinciri ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya sevk etti. Dilek, 2 senedir kripto para sektöründe yer alıyor ve bu alanda uzmanlaşmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 303.292,53 TL 4,51%
ethereum
Ethereum (ETH) 19.637,77 TL 7,75%
tether
Tether (USDT) 8,67 TL 0,16%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 2.828,74 TL 7,61%
cardano
Cardano (ADA) 11,85 TL 10,64%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,62 TL 6,35%
xrp
XRP (XRP) 6,98 TL 6,74%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,57 TL 0,18%
polkadot
Polkadot (DOT) 171,47 TL 13,44%
uniswap
Uniswap (UNI) 177,14 TL 11,48%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap