Finansal İstikrar Kurulu’ndan Kripto Varlıklar Hakkında Açıklama

finansal istikrar kurulundan kripto varliklar hakkinda aciklama

Kripto para piyasasında çalkantılı dönem devam ediyor. Bu duruma dikkat çeken Finansal İstikrar Kurulu (FSB), kripto para faaliyetlerinin uluslararası düzenlenmesi ve denetimi hakkında bazı açıklamalar yaptı. Bu açıklamalara göre, FSB, Ekim ayında G20 Maliye Bakanlarına ve Merkez Bankası Başkanlarına stablecoin’lere ve diğer kripto varlıklara yönelik düzenleyici ve denetleyici yaklaşımlar hakkında rapor verecek.

Finansal İstikrar Kurulu, Ekim Ayında Kripto Varlıklar Hakkında Rapor Verecek

Finansal İstikrar Kurulu (FSB), kripto paraların sağlam düzenleme ve denetime tabi olmasını sağlamak için çalıştığını belirtti. Yayımlanan açıklamadan öğrendiğimize göre, kurul, G20 Maliye Bakanlarına ve Merkez Bankası Başkanlarına kripto varlıklar hakkında bir rapor hazırlayacak.

Bu arada yayımlanan rapor birçok finans otoritesinin gündemi olan stablecoin’lere de odaklanıyor.

Raporda şu sözlere yer veriliyor:

“Kripto varlıklar ve piyasalar, hem yerel hem de uluslararası düzeyde oluşturdukları risklerle orantılı olarak etkin düzenlemeye ve gözetime tabi olmalıdır. Kripto varlık hizmet sağlayıcıları her zaman faaliyet gösterdikleri yargı alanlarındaki mevcut yasal yükümlülüklere uyumu sağlamalıdır. Sabit paralar, yaygın olarak kullanılan bir ödeme aracı olarak kabul edileceklerse veya başka bir şekilde finansal sistemde önemli bir rol oynayacaklarsa, sağlam düzenlemeler ve ilgili makamların denetimi ile ele geçirilmelidir”

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
420.885,23 TL 2,44%
ethereumETH/TRY
33.217,87 TL 2,31%
tetherUSDT/TRY
17,95 TL 0,05%
usd-coinUSDC/TRY
17,93 TL 0,07%
bnbBNB/TRY
5.486,28 TL 3,89%
xrpXRP/TRY
6,84 TL 2,13%
cardanoADA/TRY
9,71 TL 3,59%
binance-usdBUSD/TRY
17,95 TL 0,07%
solanaSOL/TRY
733,03 TL 6,62%
dogecoinDOGE/TRY
1,46 TL 4,78%
Bağlantıyı kopyala