bitcoinBTC/TRY
766.278,50 TL 3,56%
ethereumETH/TRY
47.411,51 TL 3,32%
tetherUSDT/TRY
27,41 TL 0,05%
bnbBNB/TRY
5.969,20 TL 1,38%
xrpXRP/TRY
14,33 TL 1,35%
usd-coinUSDC/TRY
27,47 TL 0,21%
staked-etherSTETH/TRY
47.457,29 TL 3,44%
solanaSOL/TRY
652,43 TL 11,88%
cardanoADA/TRY
7,25 TL 3,84%
dogecoinDOGE/TRY
1,73 TL 1,65%

Paylaş

Filipinler, Yeni Kripto Şirketi Başvurularını 3 Yıl Durduruyor

Filipinler Yeni Kripto Şirketi Başvurularini 3 Yil Durduruyor

Kripto para düzenleme çalışmaları küresel olarak devam ederken bir haber de Filipinler Merkez Bankası’ndan geldi. Son dönemde artan kripto para dalgalanmaları sebebiyle araştırmalarını sıkılaştıracağını açıklayan Filipinler Merkez Bankası, 1 Eylül’den itibaren 3 yıl sürecek şekilde sanal varlık hizmet sağlayıcıları (VASP) lisansı için başvuru almayacağını açıkladı.

Filipinler Yeni Kripto Şirketi Başvurularini 3 Yil Durduruyor 1
Kaynak

Filipinler Merkez Bankası 3 Yıl Boyunca Kripto Şirketi Başvurusu Almayacak

Kripto para düzenleme çalışmaları küresel olarak önemli bir sorun olmuş durumda. Özellikle ABD ve Avrupa merkez bankalarında henüz kesin bir düzenleme sınırlarının gelmemiş olması, bu bankalara endeksli olan düzenleyicilerin de yavaş hareket etmesine neden oluyor. Bu noktada son dönemde yaşanan kritik gelişmelerden dolayı rahatsız olan Filipinler Merkez Bankası, yayımladığı bir belge ile düzenlemelerde yeniden değerlendirmeye gideceğini duyurdu.

Yayımlanan belgede düzenleyicinin lisanslama sürecinin 2. Aşamasını 31 Ağustos’a kadar tamamlayan başvuruların normal şekilde işleme alınacağı ve değerlendirileceği belirtildi. Eksik gereksinimlere sahip olanlar ise 1 Eylülden itibaren başvuru yapamayacaklar.

Bu noktada Filipinlerin 2021’de yetişkinlerin yaklaşık olarak yüzde 53’ünün banka hesabı olmadığını ve kriptonun finansal katılımı teşvik etmek için önemli bir konu olduğunu açıkladığını hatırlatalım. Ülkenin yeniden değerlendirme sonrası nasıl bir politika izleyeceği ise merak konusu.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala