Fidelity, Citadel ve Charles Schwab Kripto Para Borsası Kurdu

fidelity citadel ve charles schwab kripto para borsasi kurdu

Kripto sektöründeki borsalara bir yenisi daha eklendi. Citadel Securities, aralarında Fidelity Investments ve Charles Schwab gibi önemli isimlerin olduğu bir konsorsiyum ile güç birliği yaptı. Ortaya yeni bir kripto para borsası çıktı. EDX Markets olarak isimlendirilen kripto para borsası, piyasanın en yeni oyuncusu olarak sahneye çıkıyor.

Fidelity, Citadel ve Charles Schwab’tan EDX Markets

ABD’nin en büyük piyasa yapıcılarından biri olan Citadel Securities; Fidelity ve Charles Schwab gibi finans devlerinin de yer aldığı bir konsorsiyumla, EDX Markets isimli bir kripto para borsası kurduğunu açıkladı. Konsorsiyum ile oluşturulan borsanın diğer destekçileri arasında Paradigm, Virtu Financial ve Sequoia Capital gibi isimler de yer alıyor.

Yapılan basın açıklamasına göre EDX Markets, hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılara hizmet verecek. Borsa, hızlı işlem gücünü ve fazla likiditeyi kozları arasında gösteriyor. Şimdilik net bir zaman çizelgesi ise açıklanmış değil.

Borsayı çalıştırılacak teknoloji ise Members Exchange (MEMX) tarafından sağlanacak.

WSJ‘nin haberine göre, EDX, borsa operasyonlarının kendi pazarında ticaret yapan firmalardan ayrılacağı iddiasıyla yola çıkıyor. Borsa bunun “Mevcut kripto para borsalarını etkileyen önemli çıkar çatışmalarını ortadan kaldıracağını” söylüyor.

Borsanın CEO koltuğunda Citadel Securities’de uzun süredir yönetici olan Jamil Nazarali oturacak.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
348.673,06 TL 1,27%
ethereumETH/TRY
24.292,95 TL 0,82%
tetherUSDT/TRY
18,34 TL 0,02%
usd-coinUSDC/TRY
18,34 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
5.165,95 TL 2,28%
xrpXRP/TRY
9,09 TL 6,13%
binance-usdBUSD/TRY
18,34 TL 0,13%
cardanoADA/TRY
8,45 TL 0,68%
solanaSOL/TRY
622,20 TL 3,79%
dogecoinDOGE/TRY
1,21 TL 7,89%
Bağlantıyı kopyala