Fed’in 100 Baz Puan Faiz Artırımı Hamlesi Tartışıyor

fedin 100 baz puan faiz artirimi hamlesi tartisiyor

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (Fed) Eylül 2022 faiz kararı merakla bekleniyor. Açıklanan son enflasyon verileriyle birlikte Fed’in bu ay 100 baz puanlık faiz artırımı kararı alma hamlesi tartışılıyor.

Enflasyon Verileri 100 Baz Puan Hamlesini Tartışmaya Açtı

ABD’nin beklenmedik enflasyon verileri borsaları ve kripto para birimlerini olumsuz etkiledi. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıklanan son enflasyon verilerinin ardından yüzde 75 baz puanlık faiz artırımına kesin gözüyle bakılırken artık Fed’in Eylül 2022 toplantısında 75 baz puan yerine 100 baz puanlık faiz artırımı yapması gerektiği tartışılmaya başlandı. ABD’de enflasyon verileri, Temmuz ayına göre artmasının ardından, Fed’in Eylül 2022 toplantısında 100 baz puanlık faiz artırımı ihtimali yüzde 20’den daha fazla artarak toplamda yüzde 50 orana dayandı.

fedin 100 baz puan faiz artirimi hamlesi tartisiyor 2

Yatırım uzmanlarının açıklamalarına göre, ABD ekonomisinin mevcut verileri, Fed’in Eylül 2022 toplantısında alınacak faiz kararını 1984 yılından bu yana görülmemiş bir seviyede olabileceğini düşünüyor. Seaport Global’in genel müdürü Tom Di Galoma konu hakkında yaptığı açıklamada 100 baz puanlık faiz artırımı kararının olmayacağını belirterek, “Fed, piyasanın beklediğini takip etmek isteyecek ve mevcut şartlarda piyasa gerçekten 75 baz puanlık bir faiz artırımı kararını bekliyor. Nomura ekonomistleri Fed’in Eylül ayı toplantısına ilişkin 75 baz puanlık faiz artırımı kararını 100 baz puan faiz artırımı kararı ile değiştirdi. Brean Capital şirketinde sabit gelir stratejisi başkanı Scott Buchta ise Fed’in oranları keskin bir şekilde yükseltmesi gerekiyorsa, bunu bir an önce yapması gerektiğini ve en iyi bir şekilde yapılacağını düşündüğünü şu açıklama ile dile getirdi:

Fed Eylül 2022 faiz kararı toplantısında 75 baz puanlık bir faiz artırımı kararını büyük olasılıkla alabilir ancak alınması gereken karar 100 baz puanlık bir faiz artışı kararı olacaktır.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
372.441,31 TL 0,11%
ethereumETH/TRY
24.818,77 TL 1,33%
tetherUSDT/TRY
18,51 TL 0,57%
bnbBNB/TRY
5.442,57 TL 0,77%
usd-coinUSDC/TRY
18,46 TL 0,87%
xrpXRP/TRY
9,11 TL 2,48%
binance-usdBUSD/TRY
18,55 TL 0,24%
cardanoADA/TRY
7,95 TL 1,21%
solanaSOL/TRY
626,52 TL 1,51%
dogecoinDOGE/TRY
1,20 TL 0,28%
Bağlantıyı kopyala