Fed’den Küresel Faiz Artırımı İçin Fren Önerisi

Fed Kuresel Faiz Artirimi icin Fren Onerisi

Küresel olarak oldukça kritik bir sorun haline gelen enflasyon, birçok ülkenin ana odağı olmuş durumda. Bu noktada birçok ülke Fed’in de önderliğinde faiz artırımı politikası uyguladı. Bir süredir aktif bir şekilde devam eden bu politika, her ne kadar meyvesini yavaş yavaş vermeye başlasa da bazı sorunları da beraberinde getiriyor: Resesyon. Bu noktada Fed de geçtiğimiz cuma günü açıkladığı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanaklarında, fren sinyali vererek denge kurmaya çalışıyor.

Fedden Kuresel Faiz Artirimi icin Fren Onerisi 2

Fed’den Faiz Artırımı için Fren Önerisi, Gelişmekte Olan Ülkelere Yarayabilir

Küresel olarak bir kriz haline gelen enflasyon problemine çözüm, başta Fed olmak üzere faiz artırımı politikasında bulundu. Bir süredir faiz artırımına giderek enflasyon verilerini yeniden kontrol altına almayı amaçlayan Fed, cuma günü açıklanan 1-2 Kasım Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanaklarında ilk fren ışığını yaktı. Katılımcıların çoğunluğu, faiz artırımlarının hızında yavaşlamanın yakında uygun olacağı konusunda hemfikir oldu ve bu durum, küresel bir düşen tahvil getirileri dalgasına, yükselen hisse senedi fiyatlarına ve dolar karşısında çeşitli para birimlerinde yükselişe neden oldu.

Daha da önemlisi, Fed’in enflasyonun kontrol altına alınabileceği bir aşamaya geldiğini düşünmesi, ABD ekonomisi için “yumuşak iniş” umutlarını artırıyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japonya Merkez Bankası gibi büyük merkez bankalarının da bundan açıkça fayda sağlayacağı düşünülüyor. Uzmanlara göre, artan borçlanma maliyetleri ve değer kaybeden para birimlerinin çifte darbesinden zarar gören gelişmekte olan ekonomiler de Fed’in faiz artırımlarındaki yavaşlamadan yüksek fayda sağlayacak.

Konu hakkında açıklama yapan S&P Global yöneticisi Paul Watters, şu ifadeleri kaydetmişti:

“Latin Amerika gibi birçok gelişmekte olan piyasa, oldukça yüksek oranlarda zirve yaptı ve Fed’in faiz artırımını hızlandırması durumunda yanıt vermeye hazırlanıyor”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
316.983,39 TL 0,03%
ethereumETH/TRY
23.485,24 TL 1,02%
tetherUSDT/TRY
18,67 TL 0,19%
bnbBNB/TRY
5.398,43 TL 1,09%
usd-coinUSDC/TRY
18,65 TL 0,33%
binance-usdBUSD/TRY
18,65 TL 0,27%
xrpXRP/TRY
7,29 TL 1,46%
dogecoinDOGE/TRY
1,92 TL 1,22%
cardanoADA/TRY
6,02 TL 1,00%
matic-networkMATIC/TRY
17,03 TL 1,02%
Bağlantıyı kopyala