Fed’den Bankalara Resesyon Testi

fedden bankalara resesyonu testi

ABD Merkez Bankası (Fed), bankaları piyasalarda yaşanacak gelişmelere karşı test edeceği senaryoları açıkladı. Enflasyonla mücadele çerçevesinde artan faiz oranları resesyon tahminlerini kuvvetlendirmişti. Fed, 2023 yılında bankaların resesyonu atlatma becerilerini test edecek. Bu yıl risklerin arttığı ağır bir senaryoya yer verileceği belirtiliyor. Bankaların yüksek işsizlik ve piyasa oynaklığına karşı nasıl tavır alacağı gözlenecek.

Fed, Bankalar İçin Stres Test Senaryolarını Açıkladı

Fed, 2023 yılında bankalara uygulanacak stres testinde kullanılacak senaryoları yayınladı. Fed‘den yapılan açıklamada, bu yıl 23 büyük bankanın stres testine tabi tutulacağı belirtildi. Bankalar, ciddi bir küresel durgunluğa karşı test edilecek. Yapılan açıklamada bankaların ticari gayrimenkul ve kurumsal borç piyasalarında artan stresle mücadelesinin test edileceği ifade edildi.

fedden bankalara resesyonu testi2

2023 testinde 8 büyük banka için yeni bir ‘istikşafi piyasa şoku’ yer alacak. Açıklama, bu şokun bankaların sermaye zorunluluklarını etkilemeyeceğini, ancak dayanıklılıklarını daha da detaylandıracağı kaydedildi. Emlak ve kurumsal borç piyasalarında risklerin arttığı ağır bir senaryoya yer verilecek. Stres testleriyle bankaların dayanıklılıklarının değerlendirileceği vurgulanırken, senaryoların ekonomik tahminler olmayacağı aktarıldı. Bankaların varsayımsal senoryaların yanı sıra küresel piyasa şoklarına karşı da dayanıklılığına bakılacak. Bu yılki senaryoda ABD’de işsizlik oranının yüzde 10’luk zirveye ulaştığı belirtildi. İşsiz oranındaki artışa, piyasa oynaklığı ve varlık fiyatlarındaki düşüşün eşlik ettiği ifade edildi.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
530.916,42 TL 0,39%
ethereumETH/TRY
33.706,05 TL 0,42%
tetherUSDT/TRY
19,03 TL 0,78%
bnbBNB/TRY
6.241,45 TL 0,64%
usd-coinUSDC/TRY
19,03 TL 0,64%
xrpXRP/TRY
8,52 TL 1,31%
cardanoADA/TRY
6,73 TL 0,58%
staked-etherSTETH/TRY
33.659,41 TL 0,50%
dogecoinDOGE/TRY
1,41 TL 0,70%
matic-networkMATIC/TRY
20,92 TL 0,51%
Bağlantıyı kopyala