Fed’den 2022 Yılında Dört Faiz Artırımı Bekleniyor

fedden 2022 yilinda dort faiz artirimi bekleniyor

2022 yılının başlamasıyla birlikte gözler Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararlarına çevrildi. Fed 2022 yılı boyunca faiz kararlarını açıklayacak. Goldman Sachs ekonomistleri, şimdiden bu kararlarla ilgili tahminde bulundu. Beklentiler, dört faiz artırımı yapılacağı yönünde.

Goldman Sachs: Fed, 2022 Yılında Dört Faiz Artırımı Yapabilir

Jan Hatzius imzalı Goldman Sachs araştırma notunda bu yıl Fed’in dört faiz artırımı yapacağına işaret ediliyor. Fed, 2022 yılında Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında faiz artırım kararı verebilir. Ayrıca, en geç Temmuz ayında da bilanço küçültmeye başlanacağı söyleniyor.

fedden 2022 yilinda dort faiz artirimi bekleniyor 2

Hatzius, ABD iş gücü piyasasındaki hızlı ilerleme ve 14-15 Aralık Federal Açık Piyasa Komitesi’nden dakikalar içinde şahin sinyallerin daha hızlı normalleşmeye işaret ettiğini belirtti.

Hatzius‘un raporunda şu sözlere yer verildi:

“Bu nedenle ikinci tur tahminimizi Aralık’tan Temmuz’a, riskler daha da erkene doğru çekiyoruz. Enflasyonun bu noktada muhtemelen hala hedefin çok üzerinde olduğu göz önüne alındığında, artık ikinci tura başlamanın üç ayda bir faiz artırımının yerini alacağını düşünmüyoruz. Mart, Haziran ve Eylül aylarında artışlar görmeye devam ediyoruz ve şimdi Aralık ayında bir zam ekledik”

Hatzius, “Dört artışa rağmen, fon oranı için yolumuz 2022 için piyasa fiyatının sadece biraz üzerinde, ancak sonraki yıllarda fark önemli ölçüde büyüyor” dedi.

Tıpkı Goldman Sachs gibi JPMorgan tarafında da beklenti faiz artırımı yapılacağı yönünde. Konuyla ilgili konuşan isim JPMorgan CEO’su Jamie Dimon oldu. Dimon, CNBC‘ye yaptığı açıklamada 4’ten fazla faiz artışı yaşanabileceğine dikkat çekti.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
470.342,45 TL 1,54%
ethereumETH/TRY
32.139,63 TL 2,16%
tetherUSDT/TRY
15,58 TL 0,05%
usd-coinUSDC/TRY
15,58 TL 0,15%
binance-coinBNB/TRY
4.710,89 TL 1,76%
xrpXRP/TRY
6,71 TL 3,05%
cardanoADA/TRY
8,90 TL 1,49%
solanaSOL/TRY
858,42 TL 1,40%
binance-usdBUSD/TRY
15,59 TL 0,52%
polkadotDOT/TRY
169,47 TL 2,34%
Bağlantıyı kopyala