Fed Yönetim Kurulu Üyesinden Stablecoin Açıklaması

fed yonetim kurulu uyesinden stablecoin aciklamasi

Son dönemde ülkelerin en önemli ekonomik konuları arasında yer alan CBDC ve stablecoin tartışmaları son hızıyla sürüyor. Son olarak Fed’in yönetim kurulu üyesi Christoper Waller, yaptığı açıklamalarda stablecoin düzenlemelerini için yapılan önerileri masaya yatırdı.

Waller özellikle Hazinenin liderliğinde yürütülen finansal düzenleyicilerin yakın tarihli raporlarını hedef aldı. Raporlarda geçen detaylara ek olarak Waller, stablecoin‘lerin riskleri ve getirileri söz konusu olduğunda raporun ana hatlarını şu şekilde çizdi:

“Başkanın Çalışma Grubu’nun raporu, maliyet verimliliği denklemine bir yaklaşım tanımladı. Stablecoin’lerin sigortalı mevduat kurumlarına verilmesini sınırlamak, cüzdan sağlayıcılarının ve diğer banka dışı aracılara katı sınırlar getirmektir.”

fed yonetim kurulu uyesinden stablecoin aciklamasi 2

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Stablecoin’lere Karşı Çıkmıyor

Waller, yaptığı açıklamalara bakıldığında stablecoin ihtaç etme fikrine kapalı değil. Ancak Waller’a göre asıl sorun, bankalara olan ihracın kısıtlanarak nihayetinde ödeme verimliliğin azalma olasılığı.

Waller gelişebilecek regülasyon ve sorun ilişkisini şu şekilde özetliyor:

“Stablecoin ihracının sadece yükümlülüğün doğası gereği bankalar tarafından yapılabileceği veya yapılması gerektiği fikrine katılmıyorum. Yeni bir ürünü eski ve bilindik bir yönteme indirgemenin cazip gelmesini anlıyorum. Ancak bu yaklaşım ve zihniyet ortadan kaldırılmalıdır. Stablecoin düzenlemesinin önemli bir yararı, ödeme sağlayıcıları olarak bankacılık kuruluşlarına uygun bir rakip olarak hizmet etmesidir.”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 694.814,03 TL 3,36%
ethereum
Ethereum (ETH) 52.154,74 TL 2,28%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.480,86 TL 6,78%
tether
Tether (USDT) 12,01 TL 0,83%
solana
Solana (SOL) 2.471,47 TL 3,38%
cardano
Cardano (ADA) 19,85 TL 0,36%
xrp
XRP (XRP) 12,48 TL 1,23%
polkadot
Polkadot (DOT) 467,45 TL 0,41%
usd-coin
USD Coin (USDC) 12,01 TL 0,69%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,61 TL 0,04%
Bağlantıyı kopyala