Fed Üyesi Brainard, CBDC Geliştirmede ABD’nin Rolünün Hayati Önem Taşıdığını Söyledi

fed uyesi brainard cbdc gelistirmede abdnin rolunun hayati onem tasidigini soyledi

Fed, özellikle finansal ve coğrafi kapsayıcılığa odaklanarak merkez bankası dijital para birimleri üzerindeki çalışmalarını genişletiyor.

Fed Yönetim Kurulu’nda yer alan Lael Brainard, Pazartesi sabahı Consensus 2021’de konuştu. Brainard, Fed’in son görüşlerinin odak noktası olan bir CBDC geliştirme çalışmalarının halka açık yüzü oldu. Brainard konu hakkında şunları söyledi:

“Sınır ötesi ödemelerde ve rezerv para birimi rollerinde CBDC’lerin önem kazanma potansiyeli göz önüne alındığında, ABD’nin standart geliştirme masasında olması hayati önem taşıyor.”

Bu endişelerin altında Çin’in bir CBDC geliştirmesi yatıyor. Coindesk’ten Michael Casey, Brainard’a sordu: “Çin faktörü, ABD’nin yeni bir dijital paraya doğru ne kadar hızlı ilerlemesi gerektiği konusunda etkili mi?” Brainard, sınır ötesi ödemelerdeki herhangi bir gelişmenin, Çin’i de içerdiğini ancak bununla sınırlı olmadığını “potansiyel olarak dünya çapında etkilere sahip olduğunu” söyledi.

Diğer özel stablecoin’lerin rolü ve mevcut ABD ödeme sistemiyle rekabet etme yetenekleri de Brainard’ın yorumlarının önemli bir temasını oluşturdu. Brainard, geçmişte yaptığı gibi, Federal Rezerv’in geliştirilmesinden önce gelen özel banka parası sistemine atıfta bulunarak, özel paradan ziyade kamunun değerini destekledi. Brainard özel stablecoin’lerin ödemeleri domine etmesi konusu hakkında şunları söyledi:

“Ödeme sisteminin parçalanmasını görebilmeniz ve finansal koruma ve istikrar riskini görebilmeniz için gerçek bir risk var.”

Brainard, Atlanta ve Cleveland Federal Rezervleri’ndeki yeni girişimlerin, potansiyel bir dijital doların coğrafi ve mali açıdan kapsayıcı doğasını araştırmayı amaçladığını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

”Atlanta Federal Rezerv Bankası, nakite dayalı ve savunmasız nüfusun dijital ödemelere güvenli bir şekilde erişmesini ve bunlardan yararlanmasını sağlamak için Ödemeleri Dahil Etme Özel Komitesi olarak bir kamu-özel sektör işbirliği başlatıyor. Bu çalışma, CBDC’nin finansal katılımı artırma olasılıklarını araştırmak için yeni bir Cleveland Merkez Bankası girişimi ile tamamlanıyor. Girişim, CBDC tasarım özelliklerini ve şu anda geleneksel finansal hizmetleri kullanmayan bireylere erişimi genişletmeye odaklanan yaklaşımları belirleyecek.”

Fed, önümüzdeki çeyrekte bir white paper yayımlayacak ve olası bir CBDC hakkında kamuoyunun görüşünü isteyecek.

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 372.834,81 TL 4,09%
ethereum
Ethereum (ETH) 25.695,31 TL 5,98%
cardano
Cardano (ADA) 20,01 TL 2,16%
tether
Tether (USDT) 8,66 TL 0,25%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.105,04 TL 6,37%
xrp
XRP (XRP) 8,27 TL 3,69%
solana
Solana (SOL) 1.229,30 TL 5,24%
polkadot
Polkadot (DOT) 270,17 TL 4,72%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,66 TL 0,33%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,83 TL 5,90%
Copy link
Powered by Social Snap