Fed Üyesi Brainard, CBDC Geliştirmede ABD’nin Rolünün Hayati Önem Taşıdığını Söyledi

Abone Ol:google-news
0
24/05/2021

Fed, özellikle finansal ve coğrafi kapsayıcılığa odaklanarak merkez bankası dijital para birimleri üzerindeki çalışmalarını genişletiyor.

Fed Yönetim Kurulu’nda yer alan Lael Brainard, Pazartesi sabahı Consensus 2021’de konuştu. Brainard, Fed’in son görüşlerinin odak noktası olan bir CBDC geliştirme çalışmalarının halka açık yüzü oldu. Brainard konu hakkında şunları söyledi:

“Sınır ötesi ödemelerde ve rezerv para birimi rollerinde CBDC’lerin önem kazanma potansiyeli göz önüne alındığında, ABD’nin standart geliştirme masasında olması hayati önem taşıyor.”

Bu endişelerin altında Çin’in bir CBDC geliştirmesi yatıyor. Coindesk’ten Michael Casey, Brainard’a sordu: “Çin faktörü, ABD’nin yeni bir dijital paraya doğru ne kadar hızlı ilerlemesi gerektiği konusunda etkili mi?” Brainard, sınır ötesi ödemelerdeki herhangi bir gelişmenin, Çin’i de içerdiğini ancak bununla sınırlı olmadığını “potansiyel olarak dünya çapında etkilere sahip olduğunu” söyledi.

Diğer özel stablecoin’lerin rolü ve mevcut ABD ödeme sistemiyle rekabet etme yetenekleri de Brainard’ın yorumlarının önemli bir temasını oluşturdu. Brainard, geçmişte yaptığı gibi, Federal Rezerv’in geliştirilmesinden önce gelen özel banka parası sistemine atıfta bulunarak, özel paradan ziyade kamunun değerini destekledi. Brainard özel stablecoin’lerin ödemeleri domine etmesi konusu hakkında şunları söyledi:

“Ödeme sisteminin parçalanmasını görebilmeniz ve finansal koruma ve istikrar riskini görebilmeniz için gerçek bir risk var.”

Brainard, Atlanta ve Cleveland Federal Rezervleri’ndeki yeni girişimlerin, potansiyel bir dijital doların coğrafi ve mali açıdan kapsayıcı doğasını araştırmayı amaçladığını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

”Atlanta Federal Rezerv Bankası, nakite dayalı ve savunmasız nüfusun dijital ödemelere güvenli bir şekilde erişmesini ve bunlardan yararlanmasını sağlamak için Ödemeleri Dahil Etme Özel Komitesi olarak bir kamu-özel sektör işbirliği başlatıyor. Bu çalışma, CBDC’nin finansal katılımı artırma olasılıklarını araştırmak için yeni bir Cleveland Merkez Bankası girişimi ile tamamlanıyor. Girişim, CBDC tasarım özelliklerini ve şu anda geleneksel finansal hizmetleri kullanmayan bireylere erişimi genişletmeye odaklanan yaklaşımları belirleyecek.”

Fed, önümüzdeki çeyrekte bir white paper yayımlayacak ve olası bir CBDC hakkında kamuoyunun görüşünü isteyecek.

Kaynak: The Block

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.022 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Dilek Sarı

1992 yılında İzmir’de doğan Dilek Sarı, Ege Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans mezunu. Blokzinciri ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya sevk etti. Dilek, 2 senedir kripto para sektöründe yer alıyor ve bu alanda uzmanlaşmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 299.452,98 TL 5,36%
ethereum
Ethereum (ETH) 22.226,68 TL 3,02%
tether
Tether (USDT) 8,68 TL 0,43%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.126,30 TL 4,28%
cardano
Cardano (ADA) 13,80 TL 5,44%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,86 TL 2,21%
xrp
XRP (XRP) 7,64 TL 3,20%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,77 TL 0,33%
polkadot
Polkadot (DOT) 192,02 TL 5,49%
uniswap
Uniswap (UNI) 207,38 TL 3,63%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap