Fed Rezerv Yöneticisi Quarles, CBDC’ler Hakkında Konuştu

fed rezerv yoneticisi quarles cbdcler hakkinda konustu

Federal Rezerv yönetim kurulu üyesi Randal Quarles, yaptığı açıklamada, bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) ihracının arkasındaki mantığı tam olarak anlamadığını açıkladı.

Quarles, “Muazzam miktarda kaynak ve teknolojik risk ile finansal sistemin mevcut işleyişinde, merkezden gelecek önemli bir değişikliği” anlamadığını söyledi.

fed rezerv yoneticisi quarles cbdcler hakkinda konustu 1

Quarles CBDC’lerin Mantığını Anlayamadığını Belirtti

Mali İstikrar Kurulu, stablecoin’lerin potansiyel rolüne daha önce de değinmişti. Ayrıca, destekçilerinin iddia ettiği gibi, bir CBDC’nin finansal kapsayıcılık endişelerini nasıl ele alabileceği konusunda da kurum net değildi.

Utah Bankacılar Derneği Kongresi de, Quarles, böyle bir dijital para biriminin “özel sektör inovasyonunu caydırabileceği belirtmişti. Quarles, yönetilmesi zor ve maliyetli olacağı ve “siber saldırılar ve diğer güvenlik tehditleri için çekici bir hedef” oluşturabileceği konusundaki endişelerini de dile getirmişti.

Tüm bunlara ek olarak Fed yetkilisi, “bazı dijital varlıkların yapısında ele alınması gereken potansiyel finansal riskler var” dedi. Bu tür bir inovasyonun gelişmeye devam edebileceği eşit bir oyun alanımız olması için çok hızlı bir şekilde ele almanın önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 695.727,39 TL 3,41%
ethereum
Ethereum (ETH) 59.620,47 TL 4,60%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 8.086,24 TL 7,72%
tether
Tether (USDT) 13,70 TL 0,52%
solana
Solana (SOL) 2.678,19 TL 1,30%
cardano
Cardano (ADA) 19,73 TL 5,73%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,70 TL 0,13%
xrp
XRP (XRP) 11,42 TL 4,44%
polkadot
Polkadot (DOT) 383,95 TL 3,24%
terra-luna
Terra (LUNA) 908,63 TL 1,37%
Bağlantıyı kopyala