Fed, Hazine ve SEC’in CBDC Planı

fed 2

ABD Hazinesi ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) dahil olmak üzere düzenleyiciler Stablecoin’ler üzerine çalışmalarına devam ediyor. Çoğunluk olarak stablecoin’lerin zararlı ve uygunsuz olduğunu düşünen bu düzenleyici kurumlar, sorunu CBDC ile çözmek istiyor.

Mayıs ayından bu yana devam eden ve Ağustos ayından bu yana vadesi geçmiş olan Fed belgesinin, özel stablecoin’ler ile olası bir ABD merkez bankası dijital para birimi (CBDC) arasında ana hatları çizmesi bekleniyor.

Fed henüz resmi bir CBDC duyurusunda bulunmadı, fakat bu olasılığın yüksek olduğu konuşuluyor.

Bu hafta, Fed başkanı Jerome Powell, istikrarlı kripto para araştırmasının yakında yayınlanacağına söz verirken, en büyük önceliğini de yineledi: ABD ödeme sisteminin “istikrarlı ve güvenilir” kalmasını sağlamak.

Powell bu hafta düzenlediği basın toplantısında, “CBDC yayınlayıp yayınlayamayacağımızı ve yayınlarsak hangi biçimde olduğunu değerlendirmek için proaktif olarak çalışıyoruz” açıklamalarında bulundu. Stablecoin’lerin gerçek birer para olmadığını savunan Powell’ın kararının CBDC’den yana kullanacağı tahmine ediliyor.

powell

FED Yakın Zamanda CBDC Yayınlayabilir

Fed’in ABD doları (USD) için bir CBDC muadili gerekli olup olmadığını düşünmek için yeterli zamanı vardı. Uzun zamandır süren çalışmalar sonucunda gözler yapılacak açıklamalara kitlenmiş durumda.

Sonuçta, USD dünyanın rezerv para birimi konumunda ve küresel ticaretin ezici çoğunluğunu temsil etmekte (dövizin yüzde 88’i ve tüm sınır ötesi ticaretin yüzde 44’ü).

Bu yüzden Powell, işi aceleye getirmektense “doğru olanı yapmanın” çok daha önemli olduğunu iddia ediyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 457.340,70 TL 4,43%
ethereum
Ethereum (ETH) 30.990,17 TL 3,07%
cardano
Cardano (ADA) 19,60 TL 0,41%
tether
Tether (USDT) 8,87 TL 0,07%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.850,52 TL 1,04%
xrp
XRP (XRP) 9,40 TL 1,45%
solana
Solana (SOL) 1.400,91 TL 5,28%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,32 TL 9,56%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,87 TL 0,17%
polkadot
Polkadot (DOT) 272,86 TL 2,07%
Copy link
Powered by Social Snap