Fed Başkanı Powell’dan Faiz Kararı Sonrası Açıklama

fed baskani powelldan faiz karari sonrasi aciklama

ABD Merkez Bankası (Fed) Eylül 2022 faiz kararını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Fed Temmuz 2022’de 75 baz puan artırımı kararı aldığını belirtti. Fed’in bu kararı sonrasında Jerome Powell, açıklamalarda bulundu. Fed Başkanı Powell açıklamasında Fed’in faiz kararını ve enflasyon oranını değerlendirdi.

Powell, Fed Eylül 2022 Faiz Kararını Değerlendirdi

Fed Eylül 2022 faiz kararında, 75 baz puan faiz artırımı kararı aldığını açıkladı. Fed’in faiz artırımı kararı sonrasında piyasalar Çarşamba günü daha az kazandırdı. Yapılan bu açıklama sonrasında Fed Başkanı Jerome Powell önemli açıklamalarda bulundu. Powell açıklamasında ABD ekonomisinde enflasyon verisi olarak yüzde 2’ye düşmek için gerekli enstrümanları kullanmaya devam edeceklerini belirtti. Fed Başkanı Powell, Fed’in veriler ışığında faiz artırımına gittiğini ve verilerde düzelme gördüklerinde faiz artırımında indirime gideceklerini tekrardan belirtti.

fed baskani powelldan faiz karari sonrasi aciklama 2

Konuşmasında son ABD enflasyon verilerine de değinen Jerome Powell, enflasyon verilerinin beklenenden yüksek geldiğini ve Fed’in de yüzde 2 olan enflasyon hedefini gerçekleştirmek için gerekli adımları atacağını belirtti. Powell açıklamasında, “Arkadaşlarım ve ben ABD enflasyonunun yüzde 2’ye düşürmek için gereken adımları atıyoruz. Fed olarak bu enstrümanlara sahibiz. Bildiğiniz üzere Fed olarak Eylül 2022’de 75 baz puanlık faiz artışına gittik.” ifadesini kullandı.

Powell açıklamasında, ABD’de enflasyon oranının yüzde 2’ye gerilemesine dair emareler görene kadar faiz artırımı kararı alacaklarını belirtti. Önceliklerinin düşük enflasyon oranı ve fiyat istikrarı sağlamak olduğunu belirten Powell, ABD’nin büyüme oranlarının potansiyelinden düşük bir şekilde gerçekleşeceğini düşündüklerini açıkladı. Faiz artışlarıyla birlikte işsizlik oranlarının arttığının farkında olduklarını açıklayan Powell, mevcut işsizlik oranlarının makul seviyede olduğunu belirtti.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
355.656,06 TL 2,69%
ethereumETH/TRY
24.970,33 TL 1,81%
tetherUSDT/TRY
18,45 TL 0,85%
usd-coinUSDC/TRY
18,41 TL 0,62%
bnbBNB/TRY
4.958,20 TL 1,45%
binance-usdBUSD/TRY
18,50 TL 1,02%
xrpXRP/TRY
7,62 TL 2,59%
cardanoADA/TRY
8,35 TL 2,94%
solanaSOL/TRY
597,22 TL 2,90%
dogecoinDOGE/TRY
1,10 TL 1,89%
Bağlantıyı kopyala