Fed Başkanı Powell Enflasyon Hakkında Konuştu

Fed Başkani Powell Enflasyon Hakkinda Konuştu 730x410 1

Küresel olarak en büyük sorunların başında gelen enflasyon sorunu, Fed Başkanı Jerome Powell‘ın bir kez daha ana odak konusu oldu. ABD Kongresi‘nde konuşan Powell, Fed’in enflasyonu düşürmesi gerektiğini vurgularken, ABD’nin mevcut ekonomisinin yaşanan sorunların altından kalkmak için yeterince güçlü olduğunu söyledi. Powell konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“İşgücü talebi çok güçlü, işgücü arzı ise baskılı kalmaya devam ederken, işgücüne katılım oranı Ocak ayından bu yana çok az değişti. Finansal koşullaron sıkılaştırılması, büyümeyi yumuşatmaya devam etmeli ve talep ile arzın dengelenmesine yardımcı olmalıdır.

İşletme sabit yatırımlarındaki büyüme yavaşlıyor gibi görünüyor ve konut sektörü, yüksek ipotek oranlarının bir sonucu olarak yumuşatıyor gibi görünüyor. Son veriler, gerçek GSYH‘nin cari çeyrekte arttığını ve tüketici harcamalarının güçlü kalmaya devam ettiğini gösteriyor

Faiz artırımı konusunda da konuşan Powell, “Merkez Bankası, enflasyon artışını engelleyebilmek amacıyla faiz artırımına devam edecek” dedi

Kendisine yönlendirilen enflasyonun çözülmesi için başka stratejiler olup olmadığı ve bunların takibinin nasıl yapıldığı sorusuna cevaben “sorunun tüm kapsamını anlıyoruz. Bunu oldukça güçlü bir şekilde ele almak için araçlarımızı kullanıyoruz” dedi. Powell’ın konuşmasında diğer önemli başlıklar ise şu şekilde:

  • Fed’in faiz artırımları gaz veya gıda fiyatlarını düşürmeyecek.
  • Genel Ekonomik aktivite ilk çeyrekte geriledi.
  • Finansal Piyasalarda son aylarda yaşanan sıkılaşma, talebi baskılamak için devam etmeli.
  • Enflasyonun yukarı yönlü hareketi bizi de oldukça şaşırttı.
  • Piyasalarda bir dizi ek faiz artışı fiyatlandırılıyor ve bu oldukça uygun.
  • İlerleyen dönemlerde yüksek faiz oranlarına doğru hızla ilerlediğimizi göreceğiz.
  • Kısıtlayıcı politikalara ihtiyacımız var, gittiğimiz yer de orası. Fed’in petrol fiyatları konusunda yapabileceği hiçbir şeyi yok.
  • Enflasyon oldukça küresel bi̇r olgu haline geldi. ABD enflasyonu, diğer ülkelerin aksine talep ilgili ilgili. Çin’deki açılmanın tam etkisini henüz gördüğümüzü düşünmüyoruz.
  • Fed’in ana odak noktası enflasyonu yüzde 2’ye çekmek ve uzun vadeli enflasyon beklentilerini sabitlemek.
  • Fiyat istikrarı gerçekten ekonominin en temel taşı. Fiyat istikrarını yeniden sağlamalıyız. Ve yapacağız.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
323.963,40 TL 1,19%
ethereumETH/TRY
17.831,28 TL 2,92%
tetherUSDT/TRY
16,73 TL 0,12%
usd-coinUSDC/TRY
16,73 TL 0,05%
bnbBNB/TRY
3.619,38 TL 1,16%
binance-usdBUSD/TRY
16,76 TL 0,40%
cardanoADA/TRY
7,48 TL 0,33%
xrpXRP/TRY
5,22 TL 0,96%
solanaSOL/TRY
545,96 TL 0,51%
dogecoinDOGE/TRY
1,10 TL 0,45%
Bağlantıyı kopyala