Fed Başkanı Jerome Powell: Enflasyon Yüksek Seviyede Kalmayı Sürdürecek

fed baskani

Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyon oranının önümüzdeki aylarda da yüksek seviyede yer alacağını söyledi.

Fed’in faizi yüzde 0-0,25 aralığında sabit tuttuğunu açıklamasının ardından Powell, bir basın toplantısı düzenledi.

Powell, toparlanma süreci tamamlanana dek, faiz oranlarının sıfıra yakın bir seviyede yer almasının ve varlık alımlarının devam etmesinin ekonomiyi destekleyeceğini belirtti.

Powell, pandemi sürecinden yoğun bir biçimde etkilenen sektörlerin toparlanmaya başladığını ancak bu toparlanmanın bitmediğini belirtti.

Enflasyonda Artış Söz Konusu

Powell, enflasyon oranlarında artış olduğunu ve düşük seviyelere inmeden önce önümüzdeki aylarda da yüksek bir seviyede yer alacağını vurguladı.

“Pandeminin ilk zamanlarında ekonomik faaliyetlerin durması gibi ekonominin tekrar normalleşme süreci de daha önce benzeri görülmüş bir şey değil. Toparlanma sürecinde yaşanacak olan sıkıntılar ve işe alım sürecindeki aksaklıklar sebebiyle enflasyon beklediğimizden daha yüksek olabilir. Ayrıca kalıcı olma olasılığı da artabilir

Salgının ekonomi üzerindeki etkileri her ne kadar azalmış olsa da ekonomik görünüme yönelik riskler devam ediyor”

Faiz Oranlarının Artması Düşünülmüyor

Fed başkanı, faiz oranlarını arttırmayı düşünmekten oldukça uzak olduklarını söyledi. Powell, ilk gayelerinin faiz oranlarını arttırmaktansa, varlık alım hızının ayarlanmasına yönelik olacağını belirtti.

Powell, varlık alımlarının azaltılması ile ilgili henüz bir karar varmadıklarını belirtti ve ilk defa bu toplantıda konuyu derinlemesine incelediklerini ifade etti.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 403.910,32 TL 2,80%
ethereum
Ethereum (ETH) 29.105,77 TL 2,75%
cardano
Cardano (ADA) 20,48 TL 0,99%
tether
Tether (USDT) 8,46 TL 0,33%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.627,65 TL 6,34%
xrp
XRP (XRP) 9,31 TL 1,80%
solana
Solana (SOL) 1.339,06 TL 2,84%
polkadot
Polkadot (DOT) 308,36 TL 1,04%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,06 TL 1,67%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,46 TL 0,44%
Copy link
Powered by Social Snap