Fed Aralık 2021 Faiz Kararı için Ekonomistler Ne Diyor?

fed aralik 2021 faiz karari icin ekonomistler ne diyor

Gözler açıklanacak olan Fed kararına çevrilmiş durumda. Fed Aralık 2021 faiz kararı için meraklı bekleyiş sürerken, Bloomberg tarafından yapılan bir anket ekonomistlerin beklentilerini ortaya çıkardı.

Fed Aralık 2021 Faiz Kararı Ne Olur?

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (Fed), faiz kararı için 14 – 15 Aralık’ta toplantıya oturacak. Fed Aralık 2021 faiz kararı öncesi, Bloomberg tarafından 49 ekonomist ile yapılan bir anket yayımlandı. Ankete göre, ekonomistlerin yarısından fazlası aylık tahvil alım azaltımı hızının ikiye katlanarak ayda 30 milyar dolara çıkacağını öngörüyor. Ayrıca yine yarıdan fazla ekonomist, Fed üyelerinin çeyreklik tahminlerine 2022’de iki faiz artışı yansıyacak. bu arada mevcut durumda Fed üyelerinin medyan tahminlerinde 2022 faiz artışı beklenmiyordu.

Macropolicy Perspectives Kıdemli Ekonomisti Laura Rosner-Warburton Fed üyelerinin 2012’den beri yayımlanan tahminleri için “Dot plot tarihinin en büyük şahin dönüşümü yaşanacak” değerlendirmesini yaptı.

Diğer yandan ABD’li Stratejist Philip Marey, yüksek enflasyon karşısında Fed’in mart ayında ilk faiz artışı seçeneğini masasında tutmak için tapering hızını ikiye katlayabileceğini söyledi.

Diğer yandan kripto para piyasası hakkında da sık sık açıklamalar yapan Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmalarına bakmakta fayda var. Powell, ABD Senatosunun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi’nde Kasım sonunda yaptığı sunumda söylem değişikliğine gitmişti.

BloombergHT’nin haberine göre, Powell yüksek fiyatların Covid-19 salgınına bağlı arz ve talep dengesizliklerine bağlı olduğunu tekrar ederek şunları söylemişti:

“Son birkaç ayda fiyat artışları ekonomide çok daha geniş bir alana yayıldı, daha yüksek enflasyon riskinin arttığını düşünüyorum.” 

Powell diğer yandan enflasyonun, uzun zamandır Fed’in yüzde 2’lik hedefinin çok üzerinde seyrettiğine de dikkat çekerek, enflasyonu ‘geçici’ olarak değerlendirme fikrinin bir kenara bırakılması gerektiğinin altını çizdi.

Fed’in araçlarını yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmediğinden emin olmak için kullanacaklarını vurgulayan Powell, yüksek enflasyonun gelecek yılın ortalarına kadar sürmesinin beklendiğini belirtmişti.

fed aralik 2021 faiz karari icin ekonomistler ne diyor 2

Morgan Stanley CEO’sundan Fed’e Çağrı

Fed’in iki gün sürecek politika toplantısından önce konuşan isimlerden biri de Morgan Stanley CEO’su James Gorman oldu. Gorman, Fed’in 2022’de parasal sıkılaşmayı gündeme alması gerektiğine dikkat çekti.

CNBC’ye verdiği bir röportajda konuşan Gorman şunları söyledi:

“Faizlerin arttığı bir ortama ilerliyoruz, Fed’in faiz artırmasının doğru olacağını düşünüyorum, böylece kaçınılmaz düşüş gerçekleştiğinde Fed’in bununla mücadele etmek için bir cephanesi olur” 

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 485.713,39 TL 0,25%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.289,53 TL 3,95%
tether
Tether (USDT) 13,42 TL 0,61%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.895,73 TL 3,85%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,43 TL 0,30%
cardano
Cardano (ADA) 14,12 TL 5,22%
xrp
XRP (XRP) 8,07 TL 3,24%
solana
Solana (SOL) 1.207,29 TL 3,85%
terra-luna
Terra (LUNA) 855,74 TL 7,62%
polkadot
Polkadot (DOT) 239,52 TL 3,70%
Bağlantıyı kopyala