bitcoinBTC/TRY
739.249,18 TL 0,06%
ethereumETH/TRY
45.959,17 TL 0,41%
tetherUSDT/TRY
27,41 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
5.890,80 TL 0,44%
xrpXRP/TRY
14,21 TL 1,46%
usd-coinUSDC/TRY
27,40 TL 0,03%
staked-etherSTETH/TRY
45.969,03 TL 0,41%
cardanoADA/TRY
6,88 TL 0,11%
dogecoinDOGE/TRY
1,70 TL 0,39%
solanaSOL/TRY
557,86 TL 1,46%

Paylaş

FDIC: Kripto, bankacılık sistemi için ‘riskli’

FDIC Kripto, bankacılık sistemi için 'riskli'

ABD’de kripto paralar için dikkat çeken bir rapor yayınlandı. Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), kripto para faaliyetlerinin ABD bankacılık sistemi için risk oluşturduğunu söyledi. Raporda kripto paraların karmaşık risklerine vurgu yaptı.

fdic cephesinden yeni bir signature bank ve silicon valley bank hamlesi

FDIC’den kripto para raporu

FDIC‘in yıllık risk raporunda kripto faaliyetlerinin değerlendirilmesi zor ve karmaşık riskler oluşturabileceği ifade edildi. FDIC, ABD’deki mevduatları sigortalarken, finansal kurumları denetliyor. Kurum, kripto paraların bankalara yol açabileceği ekonomik, kredi, piyasa ve operasyonel riskleri ele aldı.

Kurum, artan ilginin finans sistemine etkilerinin incelenebilmesi için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulduğuna karar verdi. Raporda, kripto varlıkların dinamik yapıları ve inovasyon hızlarıyla ‘tam olarak değerlendirilmesi zor olan yeni ve karmaşık riskler’ yarattığına dikkat çekildi.

Raporda yer alan temel riskler arasında dolandırıcılık, yasal belirsizlik ve yanıltıcı beyanlara yer verildi. Risk yönetim uygulamaları ve güvenlik açıkları da riskler arasında gösterildi. Sektördeki dalgalanmaların, kriptoya maruz kalan bankalar için risk yarattığına vurgu yapıldı. Özellikle, stablecoin rezervlerine sahip bankalardan mevduat çıkışı potansiyeline dikkat çekildi. Kripto varlıklarla ilgili kuruluşlardan gelen fon kaynaklarıyla ilişkili bankalara yönelik likidite risklerinin altı çizildi. FDIC, bankacılık kuruluşlarının kripto faaliyetlerini yakından izlemeye devam edeceğini de ifade etti.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala