FCA, Yanıltıcı Kripto Reklamları ile İlgili Sıkı Düzenlemeler Getiriyor

fca yaniltici kripto reklamlari ile ilgili siki duzenlemeler getiriyoras

Son dönemde kripto para birimlerinin düzenlenmesi konusunda birçok çalışma yapılmaya başladı. Bu konu hakkında ön plana çıkan bir düzenleyici de İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA). Son olarak FCA, yanıltıcı kripto reklamları ile mücadele etmek için daha sıkı düzenlemeler getiriyor.

FCA’dan Kripto Reklamları ile İlgili Sıkı Düzenleme

İngiltere’nin mali düzenleyicisi Mali Davranış Otoritesi (FCA), bir basın açıklamasına göre, yüksek riskli yatırım ürünleriyle ilgili yanıltıcı reklamlarla mücadeleye yardımcı olmak için daha sıkı kurallar belirledi. 

fca yaniltici kripto reklamlari ile ilgili siki duzenlemeler getiriyoradf

Ancak söz konusu yeni kurallar, kripto varlıkların promosyonları için geçerli olmayacak. Bunun yanında yapılan açıklamada FCA, İngiltere hükümetinin kripto pazarlamasının FCA‘nın görevi altına nasıl getirileceğini mevzuatta onaylamasını bekliyor. 

Basın açıklamasında, konu ile ilgili olarak şu ifadelere yer verildi:

Bu kuralların diğer yüksek riskli yatırımlar için olanlarla aynı yaklaşımı izlemesi muhtemeldir. Kripto yüksek riskli olmaya devam ediyor, bu yüzden insanlar kripto varlıklara yatırım yapmayı seçerlerse tüm paralarını kaybetmeye hazır olmalılar.

FCA direktörü Sarah Pritchard, ise konu ile ilgili şunları söyledi:

Yeni basitleştirilmiş risk uyarılarımız, firmaların riskleri daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için tasarlandı, ancak firmaların da oynayacağı önemli bir rol var.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
382.229,18 TL 7,31%
ethereumETH/TRY
29.478,24 TL 10,65%
tetherUSDT/TRY
18,10 TL 0,01%
usd-coinUSDC/TRY
18,07 TL 0,14%
bnbBNB/TRY
5.152,74 TL 2,65%
binance-usdBUSD/TRY
18,15 TL 0,25%
xrpXRP/TRY
6,18 TL 5,83%
cardanoADA/TRY
8,31 TL 7,46%
solanaSOL/TRY
664,50 TL 4,12%
dogecoinDOGE/TRY
1,26 TL 5,02%
Bağlantıyı kopyala