FATF, Kripto Kara Para Aklamayı Önleme Rehberi Yayınlayacak

fatf kripto kara para aklamayi onleme rehberi yayinlayacak

Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu (FATF), yakında kripto para şirketleri için kara para aklamayı öneleme kılavuzunu yayınlayacak.

FATF Başkanı Marcus Pleyer, yaptığı açıklamada, FATF’ın kripto para ile para aklama üzerine alınacak önemlerin detaylarını paylaştı.

FATF’in son toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında Pleyer, konuyla alakalı olarak şu ifadelere yer verdi:

“Sanal varlıklara ve yatırımlara risk temelli bir yaklaşım için sonuçlandırdığımız bu kılavuz önümüzdeki hafta yayınlanacak.”

fatf kripto kara para aklamayi onleme rehberi yayinlayacak2

FATF Kripto ile Kara Para Aklamayı Önlemek İstiyor

Küresel kara para aklamayla mücadele (AML) kurumu, Mart ayındaki bir genel kurul toplantısında sanal varlık hizmet sağlayıcıları (VASP’ler) için taslak kılavuz yayınlamıştı.

Pleyer, VASP’lerin tanımına ilişkin daha fazla açıklamanın yanı sıra, kılavuzda FATF standartlarının stablecoin’lere nasıl uygulandığını da açıklıyor.

Ek olarak FATF’nin, ülkelerin kripto para birimi işlemleri için sözde “Seyahat Kuralı” için standartları “Mümkün olan en kısa sürede” uygulayacağı beklentisini de sözlerine ekledi.

XReg Consulting’in kıdemli ortağı Siân Jones ise konuyla alakalı olarak, “Sektörün tam olarak uyması için kapsamlı ve zor ve pahalı olması muhtemel” dedi.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 638.538,74 TL 16,00%
ethereum
Ethereum (ETH) 53.004,31 TL 13,57%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.266,71 TL 12,71%
tether
Tether (USDT) 13,45 TL 0,16%
solana
Solana (SOL) 2.584,12 TL 17,08%
cardano
Cardano (ADA) 18,29 TL 17,74%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,44 TL 0,04%
xrp
XRP (XRP) 10,52 TL 19,78%
polkadot
Polkadot (DOT) 378,46 TL 21,31%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) 1.256,02 TL 14,06%
Bağlantıyı kopyala