Fantom’dan İlginç Teklif: Stake Ödülleri Azaltılsın

Fantomdan İlginç Teklif Stake Ödülleri Azaltilsin

Blockchain ağlarının en büyük artısı, yönetimi bizzat o ağın kullanıcılarına vermesi. Her ne kadar varlığın boyutunun oy vermedeki güce etki etmesi nedeniyle tartışmalı olsa da kriptoda demokrasi alışıldık bir durumda. Bu noktada bazı teklifler oldukça tuhaf olabiliyor. 2 gün önce açılan ve oldukça büyük ilgi gören staking ödüllerinin azaltılması teklifi de bunlardan biri.

Fantom'dan İlginç Teklif: Stake Ödülleri Azaltılsın

Fantom Topluluğu Doğrulayıcıların Stake Ödüllerini Azaltmak İstiyor

Fantom Blockchain ağı, alışıldık Proof of Stake ağlarda olduğu gibi, FTM’lerini ağ üzerinde stake edenleri ödüllendiriyor. 50.000 üzeri FTM’ye sahip kullanıcılar ise ağdaki işlemleri işlemek ve ödül kazanmak için doğrulayıcı Node da çalıştırabiliyor. Fantom’ın stake ödülü, bir yıllık stake edilen tokenler için şu anda yüzde 13 seviyesinde APR sunuyor. Bu ödüller ise ağ üzerinden ödenen işlem ücretlerinden geliyor.

Bu noktada açılan yeni teklif, bu ödüllerin azaltılmasını ve işlem ücretlerinde iyileştirilmesini istiyor.

Öyle ki Fantom iş geliştirme direktörü Sam Harcourt tarafından hazırlanan teklife göre Fantom‘un APR oranı, Ethereum, Solana, Avalanche ve Binance Smart Chain dahil olmak üzere diğer L1 ağlarından daha yüksek.

Bununla birlikte teklif, doğrulayıcılar için Fantom stake ödüllerinin hacmindeki artış göz önüne alındığında oranın düşürülmesi diğer kullanıcıların da lehine kabul ediliyor. Öyle ki FTMScan’den elde edilen veriler, Ocak 2021 ile Ocak 2022 arasında doğrulayıcıların kazançlarında yüzde 120.000’lik bir artış olduğunu gösteriyor.

Teklifin oylanması Pazartesi günü başladı ve 4 Şubat 2023’e kadar sürebilir. Ankette kabul edenlerin oranının yüzde 67’ye ulaşması halinde oylama 15 Ağustos’ta sona erecek. Haberimizin yazımı itibarıyla oyların yüzde 1.8’i evet olarak verildi. Oylama sayfasından alınan veriler, seçmenlerin yüzde 99’unun ağda yüzde 6’lık bir stake ödül oranı lehine olduğunu gösteriyor. Bu ödül oranı üzerine anlaşılırsa, Fantom stake emisyonu dört yıl daha devam edecek.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
350.554,01 TL 0,23%
ethereumETH/TRY
24.462,69 TL 0,49%
tetherUSDT/TRY
18,47 TL 0,29%
usd-coinUSDC/TRY
18,46 TL 0,20%
bnbBNB/TRY
5.035,28 TL 0,32%
xrpXRP/TRY
8,24 TL 4,51%
binance-usdBUSD/TRY
18,41 TL 0,15%
cardanoADA/TRY
8,15 TL 0,41%
solanaSOL/TRY
605,12 TL 0,56%
dogecoinDOGE/TRY
1,11 TL 0,43%
Bağlantıyı kopyala