Facebook’un Eski Yöneticisi Bitcoin Odaklı Şirket Kurdu

facebookun eski yoneticisi bitcoin odemeleri sirketi kurdu

Kasım ayında Facebook’taki görevine veda eden David Marcus, Bitcoin ödemeleri girişimi Lightspark’ı kurdu. Marcus, yönetici pozisyonlarıda görev yapan bir dizi eski Meta kripto ekibi üyesiyle birlikte çalışacak.

Facebook’un Eski Yöneticisi David Marcus’tan Bitcoin Şirketi

Facebook’ta uzun süre yöneticilik yapan David Marcus, kasım ayında koltuğu bırakmıştı. Aradan geçen uzunca bir sürenin ardından Marcus’un yeni adresi belli oldu. Facebook’un eski yöneticisi, Lightspark isimli şirkette yönetcilik yapacak.

TechCrunch‘a göre, şimdilik girişimine tam olarak ne yapacağı konusunda detaylı bilgi yok. Yayımlanan kısa bir basın açıklamasında ise şu sözlere yer veriliyor:

“Bitcoin’in yeteneklerini ve faydasını keşfetmeyi, oluşturmayı ve genişletmeyi hedefliyoruz”

facebookun eski yoneticisi bitcoin odemeleri sirketi kurdu 2

Lightspark’a a16z, Coatue ve Paradigm gibi önemli şirketler de yatırım yapmış durumda. Şirket, Bitcoin ve Lightning Network’ün kullanım alanlarını genişletmeyi planlıyor diyebiliriz.

Bitcoin‘in Lightning Network’ü,  temel seviye ağın izin verdiğinden daha ucuz ve daha hızlı işlemlere izin vererek, ödemeler ve merkezi olmayan uygulamalardan yararlanmak için onu daha ideal bir platform haline getirebiliyor.

Şirket, finansman tutarlarına dair de açıklama yapmadı. Ancak dediğimiz gibi yatırımcılar arasında a16z, Coatue ve Paradigm gibi şirketler var. Ayrıca Thrive Capital, Coatue, Felix Capital, Ribbit Capital, Matrix Partners ve Zeev Ventures gibi şirketler de yatırım turuna katılmıştı.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
321.351,31 TL 0,65%
ethereumETH/TRY
17.731,72 TL 0,54%
tetherUSDT/TRY
16,74 TL 0,19%
usd-coinUSDC/TRY
16,76 TL 0,14%
bnbBNB/TRY
3.619,63 TL 0,68%
binance-usdBUSD/TRY
16,78 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
5,31 TL 0,31%
cardanoADA/TRY
7,56 TL 0,67%
solanaSOL/TRY
547,93 TL 1,72%
dogecoinDOGE/TRY
1,10 TL 1,71%
Bağlantıyı kopyala