Facebook Diem İçin Mücadele Ediyor

Facebook Diem Mark Zuckerberk

Facebook destekli Diem Stablecoin‘i ve küresel bir ödeme sistemini piyasaya sürme planı, ABD’nin önemli politika yapıcıları arasında gelişen kripto karşıtı duyarlılıktan zarar görebilir.

Öyle ki Diem, finansal düzenleyicileri kazanmak için yapılan ortak girişimlere rağmen henüz başlamış değil.

Diem projesi, Biden yönetimindeki üst düzey politika yapıcılarla düzenleyicileri yüzünden de bazı zorluklarla karşı karşıya.

Facebook yöneticileri, tartışmalı kripto para birimi projesiyle ilgili endişeleri gidermeye çalışırken, son haftalarda üst düzey Biden yönetim yetkilileriyle görüşüyor, ancak bu çaba, iki yıldan fazla sürerken henüz bir gelişme kat edilemedi.

Raporlar, Facebook Financial Başkanı David Marcus‘un Eylül ayının başlarında Washington’da düzenleyicilerle bir araya geldiğini ortaya koyuyor. Toplantıda yer aldığı bildirilen anonim kaynaklara göre, Marcus, Diem’in ödeme uygulaması Novi’nin faydalarını vurgularken, finansal ürünlere erişimi genişletmede kripto paranın önemini savundu.

Diem temsilcileri, düzenleyicilerin proje tarafından yapılan bazı tasarım değişikliklerinden memnun olduğunu söylüyor.

İlk başlarda ABD dolarına sabitlenmiş bir Stablecoin olarak ile başlayan proje, sonrasında fiat’a sabitlenmiş ve bireysel dijital para olarak yeniden tasarlandı. 

Diem Stablecoin

Facebook Diem İçin Çözüm Arayışında

Facebook tarafından Diem yetkilileri ayrıca kara para aklama ile ilgili düzenleyici korkularını dindirmek için bazı sunumlar yaptı.

Bununla birlikte, Washington’dan gelen bilgiler, Hazine Bakanı Janet Yellen ve birkaç Kongre üyesi gibi kilit politika yapıcıların bu özel olarak çıkarılan Stablecoin’lere karşı olduğunu gösteriyor. Ek olarak, Senatör Elizabeth Warren‘ın Stabilcoin’ler hakkındaki endişelerini dile getirirken, kısa süre önce kriptodan “yeni gölge banka” olarak bahsettiğini hatırlatmakta fayda var.

Önümüzdeki dönemde Diem ve diğer özel Stablecoin projeleri için düzenleyiciler bakış açısı ve kriptoyla ilgili artan endişe, büyük sorunlar oluşturabilir.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 381.943,98 TL 5,09%
ethereum
Ethereum (ETH) 26.968,36 TL 8,83%
cardano
Cardano (ADA) 19,77 TL 11,63%
tether
Tether (USDT) 8,64 TL 0,39%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.283,90 TL 7,60%
xrp
XRP (XRP) 8,72 TL 10,18%
solana
Solana (SOL) 1.293,53 TL 15,87%
polkadot
Polkadot (DOT) 276,23 TL 17,13%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,64 TL 0,04%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,95 TL 10,97%
Copy link
Powered by Social Snap