EVGA, Merge Sonrası Ekran Kartı Üretimini Sonlandırıyor

EVGA Merge Sonrasi Ekran Karti Uretimini Sonlandiriyor

Ethereum Blockchain ağı oldukça önemli bir yükseltmeyi geride bıraktı. 15 Eylül tarihinde Paris yükseltmesinin başarılı bir şekilde ağda aktif hâle getirilmesi sonrası tamamlanan Merge, ağı PoS konsensüsüne tamamen geçirdi. Beacon ve mainnet zincirinin birleşmesi ile madencilik faaliyetleri son bulan Ethereum, geride birçok madencisini bıraktı. Bunun üzerine ekran kartı üreticisi EVGA‘nın ekran kartı üretimini durdurduğu açıklamaları dikkat çekti.

EVGA, Merge Sonrası Ekran Kartı Üretimini Sonlandırıyor

EVGA’nın Merge Sonrası Ekran Kartı Üretimini Durdurması Dikkat Çekti

Ekran kartı sektörünün en büyük müşterilerinden biri de şüphesiz madenciler. Yüklü miktarda ekran kartı alarak bu kartları madencilik operasyonlarında kullanan madenciler, Ethereum‘un PoW‘u terk etmesi üzerine boşa düştü. Birçok madenci cihazlarını ETHW’ye ve Ethereum Classic‘e taşırken, bazıları da fişlerini çekeren rig’lerini kapattı.

Bu noktada bu durumun ekran kartı üreticilerine de yansıması uzun süredir bekleniyordu. Ancak ilk adım her ne kadar tamamen Merge sebepli olmasa da EVGA‘dan geldi.

Ekran kartı sektöründe Nvidia ve AMD gibi şirketler ekran kartlarının çiplerini tasarlayıp üretirken, ASUS, MSI ve EVGA gibi şirketler de bu kartlara üst mimari tasarlayarak satışa hazır hâle getirirler. Ancak EVGA’nın iddialarına göre Nvidia, hem kendisi kartları piyasaya sürüyor hem de fiyatlar genel lansmana kadar üreticiler ile paylaşılmıyor.

Bununla birlikte EVGA CEO’su Andrew Han, grafik kartlarının şirketin gelirinin yüzde 80’ini oluştururken, firmanın güç kaynaklarında yüzde 300 daha fazla marj yaptığını söyledi. Han, EVGA’nın iş modelinin doğasında var olan sorunlar nedeniyle “Intel veya AMD ile çalışma fikrini bile kabul etmeyeceklerini” de vurguladı.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
553.399,55 TL 0,17%
ethereumETH/TRY
37.990,39 TL 0,75%
tetherUSDT/TRY
19,98 TL 0,17%
bnbBNB/TRY
6.230,99 TL 0,40%
usd-coinUSDC/TRY
19,96 TL 0,21%
xrpXRP/TRY
10,36 TL 7,82%
cardanoADA/TRY
7,55 TL 0,10%
staked-etherSTETH/TRY
37.946,40 TL 0,78%
dogecoinDOGE/TRY
1,45 TL 1,07%
solanaSOL/TRY
421,08 TL 3,22%
Bağlantıyı kopyala