bitcoinBTC/TRY
755.947,05 TL 0,31%
ethereumETH/TRY
45.211,80 TL 1,15%
tetherUSDT/TRY
27,46 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
5.840,31 TL 1,38%
xrpXRP/TRY
14,59 TL 4,20%
usd-coinUSDC/TRY
27,47 TL 0,01%
staked-etherSTETH/TRY
45.234,59 TL 1,14%
solanaSOL/TRY
646,85 TL 2,06%
cardanoADA/TRY
7,07 TL 1,97%
dogecoinDOGE/TRY
1,68 TL 1,40%

Paylaş

Ethereum’daki NFT Odaklı Akıllı Sözleşmelerin Sayısı Zirveye Ulaştı

ethereumdaki nft odakli akilli sozlesmelerin sayisi tum zamanlarin en yuksek seviyesine ulasti

Ethereum’daki non-fungible token (NFT) odaklı ERC-721 akıllı sözleşmelerinin sayısı, 19.000 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 

ethereumdaki eth nft odakli akilli sozlesmeler rekor kirdi 1
Kaynak: CoinMetrics

Decrypt’in dikkat çektiği CoinMetrics verilerine göre, NFT patlamasının hemen ardından NFT odaklı ERC-721 akıllı sözleşmelerinde de bir sıçrama yaşandı. Verilere göre, 19.000’e ulaşan akıllı sözleşme sayısı yeni bir rekora imza attı. Bununla birlikte, Aralık 2020’de ilk 3 NFT pazar yerinin ticaret hacmi 12 milyon dolarken, Şubat 2021’de bu 342 milyon dolara ulaştı. 

Quantum Economics kurucusu Mati Greenspan, büyüyen NFT piyasasına dikkat çekti:

”NFT piyasası, son birkaç ayda neredeyse hiç yoktan gelişmekte olan multi-milyon dolarlık merkeziyetsiz bir piyasaya geçti.”

Ancak NFT’ler, satış hacmindeki artışa rağmen, Ethereum’daki akıllı sözleşmelerin oldukça küçük bir kısmına karşılık geliyor. Lider akıllı sözleşme platformu Ethereum’da şu an 17.84 milyon akıllı sözleşme bulunuyor. 

Mercuryo kurucu ortağı ve CBDO’su Petr Kozyakov ise, NFT teknolojisinin gelişme olasılığının yüksek olduğunu söyledi:

“NFT’lere yönelik artan kamu ilgisi ve metaverse pazarın büyümesi göz önünde bulundurulduğunda, NFT teknolojisinin ölçeklenme ve gelişme olasılığı yüksek.”
Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala