bitcoinBTC/TRY
1.089.654,78 TL 0,54%
ethereumETH/TRY
59.261,74 TL 0,72%
tetherUSDT/TRY
28,95 TL 0,10%
bnbBNB/TRY
6.578,11 TL 0,19%
xrpXRP/TRY
17,48 TL 0,66%
solanaSOL/TRY
1.703,00 TL 1,08%
usd-coinUSDC/TRY
28,95 TL 0,14%
staked-etherSTETH/TRY
59.187,05 TL 0,87%
cardanoADA/TRY
10,83 TL 2,18%
dogecoinDOGE/TRY
2,40 TL 2,24%

Paylaş

Ethereum’da Merge Sonrası Merkezi Sinyaller Dikkat Çekti

Ethereumda Merge Sonrasi Merkezi Sinyaller Dikkat Cekti

Ethereum Blockchain ağı kısa bir süre önce merakla beklenen Merge yükseltmesini başarıyla tamamladı. Bu yükseltme ile birlikte yoluna PoS ile devam Ethereum, varlıklarını validator’lara emanet etmiş durumda. Ancak ağın ilk blokları yavaş yavaş tamamlanmaya devam ederken bir takım endişeler yeniden yeşerdi. Ethereum’da PoS sonrası çıkarılan blokların yüzde 40’ının sadece 2 platform tarafından çıkarılması, Ethereum merkezileşti mi? sorularını akıllara taşıdı.

Ethereum'da Merge Sonrası Merkezi Sinyaller Dikkat Çekti

Ethereum’da Üretilen Yeni Blokların Yüzde 40’ı Coinbase ve Lido’ya Ait

Ethereum’un yeni geçiş yaptığı PoS konsensüs mekanizmasında iki önemli detay bulunuyor. Bunlardan ilki, ne kadar fazla stake ederseniz söz hakkınızın o kadar fazla olması. Bir diğer kısım ise madenci olmak için tek yapmanız gereken şeyin Ethereum stake etmek oluşu. Tüm bunlar birleştiğinde ise konuya aracılar giriyor. Öyle ki Coinbase ve Lido Finance gibi kurumlar, karmaşık gördükleri validator kurulumları ile uğraşmamak için varlıklarını kendisine yatıran kullanıcılara staking hizmeti sunuyor. Ancak bu beraberinde merkezileşme sorunlarını getiriyor. Son olarak işlenen verilerde Lido ve kripto borsası olan Coinbase’in sırasıyla yüzde 27.5 ve yüzde 14.5’lik doğrulama paylarına sahip olmaları da bu merkezileşme endişelerini körüklemiş durumda.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala