Ethereum, Shapella’ya Bir Adım Daha Yaklaştı

ethereum shapellaya bir adim daha yaklasti2

Ethereum geliştiricileri, Sepolia test ağında Shanghai-Capella (Shapella) güncellemesini başarıyla test etti. Güncellemenin mart ayında ana ağda hayata geçmesi bekleniyor. Sepolia ağı, Shapella yükseltmesinin test edildiği üç test ağından biriydi. Söz konusu adım ana ağdaki güncelleme öncesi kilometre taşı olarak görülüyordu. Geliştiriciler, Shapella’nın son provasını Goerli ağında yapacak. Goerli test ağındaki test sürecinin mart ayı başlarında gerçekleşmesi bekleniyor.

ethereum shapellaya bir adim daha yaklasti

Ethereum’da Shapella Testi Başarıyla Gerçekleşti

Ethereum’da Shanghai ve Capella hard fork’larının birleşmesiyle oluşan ‘Shapella‘ yükseltmesi, test ağında başarıyla uygulandı. Söz konusu güncelleme ile doğrulayıcılar, stake edilmiş Ether’lerini (stETH) Beacon Chain’den yürütme katmanına geri çekebilecek. Ethereum’da doğrulayıcıların 32 ETH’yi stake etmesi gerekiyordu. Güncelleme ile 32 ETH’yi aşan ödüllerin çekimi yapılarak işlemlere devam edilebilecek. 32 ETH’nin tamamını alınarak ise doğrulama işlemi durdurulabilecek.

Ethereum’da Eylül 2022’de Merge güncellemesi gerçekleşmişti. Güncelleme ile Ethereum blockchain’i Proof of Work’ten Proof of Stake’e geçiş yapmıştı. Bu süreçte doğrulayıcıların ETH çekimlerinde ayarlama yapılmamıştı. Diğer yandan Shangai, yürütme katmanı istemci tarafındaki fork’a deniliyor. Fikir birliği istemci tarafındaki yükseltme ise Capella olarak adlandırılıyor.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
526.690,87 TL 0,05%
ethereumETH/TRY
33.556,06 TL 0,13%
tetherUSDT/TRY
19,17 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.203,19 TL 0,01%
usd-coinUSDC/TRY
19,15 TL 0,09%
xrpXRP/TRY
8,74 TL 1,84%
cardanoADA/TRY
6,80 TL 1,92%
dogecoinDOGE/TRY
1,43 TL 0,57%
staked-etherSTETH/TRY
33.476,88 TL 0,11%
matic-networkMATIC/TRY
20,79 TL 1,74%
Bağlantıyı kopyala