Ethereum Sepolia Testnet’inde Birleşme Gerçekleşti

Ethereum Sepolia Testnetinde Birleştirme Gerçekleşti

Ethereum Blockchain ağı hem DeFi hem de NFT’ler söz konusu olduğunda en aktif Blockchain ağlarında üst sıralarda yer alıyor. Birçok alanda en aktif ağ olarak öne çıkan Ethereum, konsensüs mekanizmasındaki köklü değişiklik sırasında bazı aşamaları adım adım atlıyor. Son olarak ana ağ yükselmesi için önemli bir adım olan Sepolia birleşmesi testnet‘te gerçekleşti.

Ethereum Sepolia Testnet'inde Birleşme Gerçekleşti

Ethereum Sepolia Testnet’inde Birleşme ile PoW ve PoS Bağlandı

Ethereum 2.0′ın ana odak noktası olan Proof of Stake, Ethereum ağı için en önemli gelişme olarak tanımlanıyor. Özellikle ağın şu anki düşük verimliliği ve yüksek işlem ücretlerine bir çözüm olması planlanan yükseltme, ne yazık ki oldukça karmaşık bir işlem. Öyle ki ağın temel yapılarından biri olan Proof of Work konsensüs yapısından Proof of Stake konsensüsüne geçmesi, bir arabanın çalışırken şaftının değiştirilmesi ile benzer bir efor gerektiriyor. Bu yüzden bu güncelleme öncesi yapılan değişikliklerde katmanlı bir yapı izleniyor. Yapı katmanlardan birisi olan Sepolia ise iki konsensüs yapısının ortak bir geçiş yapmasına olanak tanıyor.

Son olarak, Sepolia’nın Proof of Work zinciri (yürütme katmanı), Proof of Stake zinciri (konsensüs katmanı) ile saat 17.00’da birleşti. Bunu gerçekleştirmek için, test ağının Proof of Work ve Proof of Stake taraflarındaki Node operatörleri, istemci yazılımlarını birlikte güncellemek zorunda kaldı.

Bu birleşim testinin amacı, Sepolia’nın her iki zincirindeki doğrulayıcı node’larının birlikte çalışıp çalışamayacağını kontrol etmekti. Aynı işlem, Ethereum ana ağ birleştirme olayı ile gerçekleşecek şekilde ayarlandı. Henüz bir tarih belirlenmemiş olsa da, bu yılın sonundan önce bu işlemin mainnet’te gerçekleşmesi bekleniyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
442.702,47 TL 2,61%
ethereumETH/TRY
34.308,01 TL 4,46%
tetherUSDT/TRY
17,95 TL 0,11%
usd-coinUSDC/TRY
17,96 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
5.944,71 TL 0,79%
xrpXRP/TRY
6,88 TL 1,27%
cardanoADA/TRY
9,72 TL 1,27%
binance-usdBUSD/TRY
17,95 TL 0,27%
solanaSOL/TRY
795,87 TL 4,89%
polkadotDOT/TRY
169,61 TL 0,05%
Bağlantıyı kopyala