bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,994.41 0.17%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 2,937.95 1.37%
bnb
BNB (BNB) $ 566.74 2.59%
solana
Solana (SOL) $ 157.85 2.91%
xrp
XRP (XRP) $ 0.517732 0.67%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.456077 1.98%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.150502 0.33%

Ethereum MEV Botlarına Siber Saldırı!

Ethereum MEV Botlarina Siber Saldiri

Ethereum MEV botlarına 25 milyon dolarlık siber saldırı düzenlendi. Saldırının bir blockchain doğrulayıcısı tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. Ethereum MEV botları, aktif arbitraj olanağı sağlıyor. Saldırganın 18 gün önce doğrulayıcı olduğu ifade edildi.

Ethereum MEV Botlarina Siber Saldiri2

Ethereum MEV Botlarına 25 Milyon Dolarlık Saldırı

Blockchain denetçisi OtterSec, doğrulayıcının botun önden çalışarak elde etmeyi planladığı fonlar için bloku bazı işlemlere zorladığı ifade edildi. Peckshield, çalınan 20 milyon dolarlık fonun şu anda üç cüzdanda bulunduğunu açıkladı. Peckshield’a göre sekiz bağlantılı adres için başlangıçta Kucoin’in kullanıldığı kaydedildi. Elde edilen fonların gizlilik protokolü Aztec’ten geçirildiği aktarıldı.

Merkezi olmayan finans trader’ı Joseph Plaza, istismarcının MEV botlarını cezbetmek için muhtemelen ‘tuzak’ işlemler kurduğunu açıkladı. Saldırgan daha sonra tuzak işlemlerini yeni işlemlerle değiştirerek fonları ele geçirdi. Akıllı sözleşme geliştiricisi “3155.eth”, olayı ilk olarak Twitter’da ortaya çıkardı.

Ethereum Vakfı’na göre maksimal çıkarılabilir değer (MEV), bir bloktaki işlemlerin sırasını dahil ederek, hariç tutarak ve değiştirerek standart blok ödülü ve gaz ücretlerini aşan blok üretiminden elde edilebilecek maksimum değeri ifade eder. Söz konusu gelişmenin MEV botlarına yönelik saldırı için kritik bir dönüm noktası yorumları da yapıldı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala