Ethereum MEV Botlarına Siber Saldırı!

Ethereum MEV Botlarina Siber Saldiri

Ethereum MEV botlarına 25 milyon dolarlık siber saldırı düzenlendi. Saldırının bir blockchain doğrulayıcısı tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. Ethereum MEV botları, aktif arbitraj olanağı sağlıyor. Saldırganın 18 gün önce doğrulayıcı olduğu ifade edildi.

Ethereum MEV Botlarina Siber Saldiri2

Ethereum MEV Botlarına 25 Milyon Dolarlık Saldırı

Blockchain denetçisi OtterSec, doğrulayıcının botun önden çalışarak elde etmeyi planladığı fonlar için bloku bazı işlemlere zorladığı ifade edildi. Peckshield, çalınan 20 milyon dolarlık fonun şu anda üç cüzdanda bulunduğunu açıkladı. Peckshield’a göre sekiz bağlantılı adres için başlangıçta Kucoin’in kullanıldığı kaydedildi. Elde edilen fonların gizlilik protokolü Aztec’ten geçirildiği aktarıldı.

Merkezi olmayan finans trader’ı Joseph Plaza, istismarcının MEV botlarını cezbetmek için muhtemelen ‘tuzak’ işlemler kurduğunu açıkladı. Saldırgan daha sonra tuzak işlemlerini yeni işlemlerle değiştirerek fonları ele geçirdi. Akıllı sözleşme geliştiricisi “3155.eth”, olayı ilk olarak Twitter’da ortaya çıkardı.

Ethereum Vakfı’na göre maksimal çıkarılabilir değer (MEV), bir bloktaki işlemlerin sırasını dahil ederek, hariç tutarak ve değiştirerek standart blok ödülü ve gaz ücretlerini aşan blok üretiminden elde edilebilecek maksimum değeri ifade eder. Söz konusu gelişmenin MEV botlarına yönelik saldırı için kritik bir dönüm noktası yorumları da yapıldı.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
553.926,81 TL 0,63%
ethereumETH/TRY
38.362,13 TL 0,23%
tetherUSDT/TRY
20,62 TL 0,00%
bnbBNB/TRY
6.279,20 TL 0,70%
usd-coinUSDC/TRY
20,61 TL 0,00%
xrpXRP/TRY
10,44 TL 0,27%
staked-etherSTETH/TRY
38.354,71 TL 0,14%
cardanoADA/TRY
7,49 TL 2,66%
dogecoinDOGE/TRY
1,48 TL 0,44%
matic-networkMATIC/TRY
18,47 TL 1,05%
Bağlantıyı kopyala