Ethereum Merge Neden Önemli? | CoinOxs

Türkiye’deki kripto odaklı etkinliklerin sayısı günden güne artarken konuları da hızla daha teknik ve daha kapsamlı hâle geliyor. Bugün Ethereum için oldukça önemli olan ve dünya için bir ilk niteliğine sahip Merge yükseltmesinin başarıyla gerçekleştiğine şahitlik ettik. CoinOxs etkinliği de tam olarak bu konuyu odak alıyor ve uzman isimlerin de katılımı ile Merge’ü kutluyor.

Ethereum Merge Yükseltmesi Uzmanlar Tarafından Değerlendirildi

Ethereum Blockchain ağı bugün kuruluşundan bu yana kullandığı Proof of Work konsensüs mekanizmasına veda etti. Proof of Stake ile hayatına devam edecek olan Ethereum, BTCHaber‘in de medya sponsoru olduğu CoinOks etkinliğine uzmanların odak noktası oldu. Turan Sert, Efe Bulduk, Doruk İşmen ve Turan Sert gibi önemli isimlerin yer aldığı etkinlikte CoinOks Kurucusu Can Azizoğlu ve Metavest CEO’su Nafiz Bayındır da yer aldı.

Etkinlikte sektörden birçok isim bir araya gelerek network’lerini genişletirken, uzmanlar yaptıkları konuşmada Merge’ün önemine ve Ethereum’un geleceğine değindi.

Merge’ü gelişimi ve katkıları bakımından ele alan Efe Bulduk, bu alanda birçok ismin çalıştığını, her ne kadar abartıldığı kadar enerji harcamasa da Proof of Work’e karşı siyasal bir baskı ve savaşın söz konusu olduğunu belirtti. Konuşmasında herkesin birlikte çözüm arayışı içerisinde olması gerektiğini de belirten Bulduk, konuşmasını “Köye Saldıran Ejderha” hikayesi süslemeyi de ihmal etmedi.

Bir diğer önemli konuşmacılardan olan Turan Sert, uzmanlık alanı DeFi‘ın gelişimi ve Ethereum’un PoW sürümleri konusuna değindi. PoW’un her ne kadar bir seçenek sunduğunu düşünse de DeFi protokollerinin PoS’a geçmesi sebebiyle çok fazla destek bulamayacaklarını düşündüğünü belirten Turan Sert, Merge‘ün sektör için önemini bir kez daha vurguladı.

Konuşmacılardan Tansel Kaya ise bu alanda atılan adımların hızla arttığını ve Ethereum’un Merge ile birlikte çok daha aktif bir kimliğe büründüğünü belirtti. Bu noktada sözü Doruk İşmen‘e taşıyan Tansel Kaya, İşmen’in Ethereum sevgisini öne sürerek konuşmasını devretti.

Doruk İşmen ise Ethereum’un sektörel önemi ile birlikte bir takım eksikliklerine de değinirken, önümüzdeki dönemde çok daha geniş kapsamlı çalışmalar göreceğimizi vurguladı.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
557.967,22 TL 0,10%
ethereumETH/TRY
38.299,95 TL 0,48%
tetherUSDT/TRY
20,15 TL 0,05%
bnbBNB/TRY
6.268,52 TL 0,20%
usd-coinUSDC/TRY
20,14 TL 0,04%
xrpXRP/TRY
10,46 TL 4,32%
cardanoADA/TRY
7,62 TL 0,38%
staked-etherSTETH/TRY
38.265,30 TL 0,51%
dogecoinDOGE/TRY
1,46 TL 1,35%
solanaSOL/TRY
427,13 TL 3,00%
Bağlantıyı kopyala