bitcoinBTC/TRY
720.155,73 TL 1,65%
ethereumETH/TRY
43.085,83 TL 1,83%
tetherUSDT/TRY
27,02 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
5.710,16 TL 1,59%
xrpXRP/TRY
13,87 TL 0,72%
usd-coinUSDC/TRY
27,02 TL 0,01%
staked-etherSTETH/TRY
43.066,37 TL 1,83%
dogecoinDOGE/TRY
1,66 TL 2,34%
cardanoADA/TRY
6,65 TL 1,94%
solanaSOL/TRY
532,18 TL 2,02%

Paylaş

Ethereum Merge için Nefesler Tutuldu, Son Durum Ne?

Ethereum Merge icin Nefesler Tutuldu Son Durum Ne

Ethereum‘un merakla beklenen Merge yükseltmesine oldukça az bir süre kaldı. Haberimizin yazımı itibarıyla 50 dakika içerisinde gerçekleşmesi beklenen Merge için heyecan dorukta. Bu noktada yıllardır testnet’ten geçen ağın Proof of Stake‘e geçmesi, hem kullanıcılar hem de geliştiriciler tarafından heyecanla takip ediliyor. Peki Merge için son durum ne?

Ethereum Merge için Nefesler Tutuldu, Son Durum Ne?

Ethereum Merge için Son Durum

Kısa bir süre önce gerçekleştirilen Bellatrix yükselmesi ile ilk adım atılan Merge, dakikalar sonra gerçekleşecek olan Paris yükseltmesi ile birlikte tamamlanıyor. Bu yükseltme ile birlikte Beacon zinciri ile Mainnet zincirin blokları tamamen birleştirilmiş olacak.

Bu birleşim sonrası Ethereum madenciliği güzel bir anıdan ibaret olurken, validator’lar işlemleri devralacak (bir süredir işlem yaptıklarını belirtelim).

Merge ile PoS’a geçiş sırasında birçok borsa çekim ve yatırma işlemlerini askıya alacak ve diğer protokoller de benzer bir şekilde anlık askıya alıp prosedürlerin uygulayacak. Merge için tüm hazırlıklar yapılırken kısa bir süre sonra borsalar işlemleri yeniden devreye alacaklar.

Diğer taraftan birçok platformda Merge’ün yaşayabileceği sorunlara yönelik açıklamalar bulunuyor. Ancak bu yükseltmenin yıllardır testnet’te test edildiğini ve birçok yönden düzeltildiğini belirtelim. Ek olarak bu yükseltmenin PoS’a geçişte bir adım olduğunu belirtmekte fayda var. Merge madencilik açısından en önemli adım olsa da bu geçiş süresince önümüzde 4 adım daha bulunuyor.

Son olarak Merge’ü aktif olarak takip etmek isteyen okurlarımız alternatif 1 veya alternatif 2‘ye tıklayarak Merge’ü takip edebilir. Ancak biz de sizi aktif olarak bilgilendiriyor olacağız.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala