Ethereum, Kuzey Koreli Hackerların Hedefi Olmuş Durumda

ethereum kuzey koreli hackerlarin hedefi olmus durumda

Kuzey Kore diyince akıllara ilk gelen konulardan birisi de şüphesiz hackerlar. Özellikle kripto paraların son dönemdeki popülaritesinin artması ile birlikte Kuzey Koreli hackerlar da kriptolara odaklanmış durumda. Chainalysis tarafından yayımlanan raporlara göre, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının, geçtiğimiz yıl 7 başarılı güvenlik ihlali gerçekleştirerek, 395 milyon dolar değerinde kripto para çaldığını tahmin ediyor. Bu saldırıların büyük bir kısmı ise Ethereum tabanlı gerçekleşmiş durumda.

ethereum kuzey koreli hackerlarin hedefi olmus durumda 1

Kuzey Koreli Hackerların Yeni Hedefi Ethereum ve Diğer Kriptolar

Chainalysis verilerine göre, Kuzey Kore tarafından çalınan toplam kripto miktarının değeri 1.5 milyar doları aştı. Diğer birçok alanda siber saldırılar düzenleyerek zarara neden olan hackerlar, kripto konusunda da en çok DeFi sektörünü hedef alıyor. Öyle ki en büyük DeFi dolandırıcılıkların arkasında Kuzey Kore yer alıyor.

Kripto para borsalarının Kuzey Kore’nin askeri bilgisayar korsanlığı birimleri için kazançlı hedefler olmasıyla birlikte, komünist devlet için yeni bir gelir kaynağı olmuş durumda.

Son olarak 2014 yılında Sony Pictures’ın büyük çaplı ihlalini gerçekleştiren Kuzey Koreli Lazarus korsan grubu, 2020’de Singapur merkezli kripto para borsası KuCoin’in 275 milyon dolarlık soygunun arkasındaki isim olduğunu da hatırlatalım.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 497.313,73 TL 0,56%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.508,81 TL 3,91%
tether
Tether (USDT) 13,45 TL 0,60%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.134,60 TL 0,89%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,51 TL 0,13%
cardano
Cardano (ADA) 13,78 TL 4,75%
xrp
XRP (XRP) 8,07 TL 3,23%
solana
Solana (SOL) 1.197,51 TL 5,78%
terra-luna
Terra (LUNA) 650,84 TL 20,87%
polkadot
Polkadot (DOT) 237,40 TL 3,88%
Bağlantıyı kopyala