Ethereum Kurucusu Buterin, Jack Dorsey’in Bitcoin DEX’i Hakkında Şüphe Duyuyor

buterin eth

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Jack Dorsey’in duyurduğu Bitcoin DEX hakkında şüpheleri olduğunu dile getirdi.

Twitter CEO’su Jack Dorsey, geçtiğimiz günlerde blockchain projesi olan TBD’nin bir Bitcoin DEX’i oluşturacağını açıklamıştı.

Buterin Şüphe Duyduğunu Söylüyor

Bloomberg Technology ile yaptığı röportajda Buterin, Bitcoin ve akıllı sözleşme arasındaki niteliksel farktan temelde yoksun olduğunu düşünüyor.

“Bitcoin üzerinde finans sağlayan bu merkezi olmayan projeler hakkında şüpheliyim. Temel olarak Bitcoin ve Ethereum arasındaki fark, Ethereum‘da, ETH veya Ethereum tabanlı varlıkları doğrudan bu akıllı sözleşmelere, bu lockbox’lara koymanıza izin veren yerel bir işlevselliğe sahip olmasıdır”

Ancak Bitcoin bu işlevselliğe sahip değil. Jack’in temelde bu kuralları uygulayan kendi sistemini yaratması gerekecek ve daha sonra Bitcoin katmanında Bitcoin’lerin muhtemelen Jack veya sadece sistemdeki katılımcılar tarafından kontrol edilen çok imzalı bir cüzdana ait olması gerekecek. Benzer görünüyor, ancak çok daha zayıf bir güven modeline sahip bir şey olacak”

En ünlü Bitcoin savunucularından Dorsey, daha önce Bitcoin’in internetin yerel para birimi olacağını söylemişti. Bu nedenle Jack Dorsey’in DEX atılımı şaşırtıcı değil.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 519.550,45 TL 4,43%
ethereum
Ethereum (ETH) 33.715,00 TL 7,70%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.333,20 TL 4,19%
cardano
Cardano (ADA) 19,86 TL 3,85%
tether
Tether (USDT) 9,03 TL 0,19%
xrp
XRP (XRP) 10,20 TL 3,85%
solana
Solana (SOL) 1.385,67 TL 4,51%
polkadot
Polkadot (DOT) 370,54 TL 16,41%
usd-coin
USD Coin (USDC) 9,02 TL 0,37%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,15 TL 5,93%
Copy link
Powered by Social Snap