Ethereum Geliştiricileri Zorluk Bombasını Ertelemek İstiyor

Ethereum zorluk bombasi

Ethereum’un Zorluk Bombasının Ethereum için yeni bir çağ başlatması bekleniyor. Son olarak Ethereum geliştiricileri Tim Beiko ve James Hancock, EIP-4345 için Ethereum Zorluk bombasını Mayıs 2022’ye kadar erteleme konusunda bir teklif yayınladı.

Geliştiricilerin önerisine göre, Ethereum’un Şanghay yükseltmesini ve Birleştirme’yi Mayıs 2022’ye kadar tamamlaması bekleniyor, böylece zorluk bombası bu tarihten sonra ertelenebilir.

Ethereum diffuclty bomb

Ethereum Zorluk Bombasını Ertelemek İstiyor

Ancak geliştiriciler, Tim Beiko’nun yanıtladığı “Buz Devri’ni neden bir araya getirip iptal etmiyorlar” konusunda hala sorgulanıyor:

“İdeal olarak, daha önce birleştiğimiz için bu zorluk bombasına asla ‘ulaşmayız’ ama yapmadıysak, tekrar geri itmek zorunda kalmanın daha iyi olduğunu düşünüyorum.”

Beiko, iş kanıtı zincirinin çalışmaya devam etmesini ve dolandırıcılık çatallarını başlatmasını kolaylaştıracağı için bombayı tamamen kaldırmaya ikna olmadıklarını kaydetti. Bu nedenle ekip, bombayı geri itmek için ikinci alternatifi seçti, bu da bu bağlamda bombayı kaldırmaya eşdeğer.

EIP-3554 ile “Zorluk Bombası” olarak bilinen olgu ortaya çıktı. Kısaca zorluk bombasını açıklamamız gerekirse, ağdaki işlem gücüne bağlı olarak blok çözme zorluğunun bir kod ile ayarlanarak blok oluşturulmasında yaşanabilecek gecikmelerin ayarlanması şeklinde tanımlayabiliriz. 

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 716.140,34 TL 5,42%
ethereum
Ethereum (ETH) 56.164,46 TL 6,94%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.888,60 TL 3,88%
tether
Tether (USDT) 13,45 TL 0,31%
solana
Solana (SOL) 2.757,08 TL 9,88%
cardano
Cardano (ADA) 20,58 TL 8,26%
xrp
XRP (XRP) 12,24 TL 5,62%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,45 TL 0,19%
polkadot
Polkadot (DOT) 441,67 TL 7,41%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,67 TL 4,15%
Bağlantıyı kopyala