Ethereum’un (ETH) TL Bazında Teknik Analizi – 5 Şubat 2020

Ethereum Teknik Analizi

ETH/TRY’de Uzun Vadeli Olası Düşen Kanal

Ethereum’da yükseliş devam ediyor. paribu.com verilerine göre Ethereum’un TL bazındaki günlük grafiği lineer ölçekte aşağıda gösterilmiştir. Grafikte gösterilmiş olan düşen kanal OLASI bir kanaldır. Çünkü düşen kanallar çizilirken düşen trenddeki başarısız zirveler birleştirilir, aslında. Ancak, grafikteki OLASI kanalın alt ve orta çizgisi iyi bir şekilde test edilmiş gibi görünüyor. Uzun vade için böyle bir kanalı da takip etmekte fayda olabilir.

ETH/TRY’nin son birkaç gün içinde gördüğü en yüksek fiyatın yaklaşık 1.150 civarından geçen yatay direnç seviyesine denk geldiği grafikten anlaşılmaktadır. Bu seviyenin üzerindeki kapanışlarda 1280-1300 aralığına kadar yükselişin devamı beklenebilir. Sonraki direnç seviyesi ise grafikte gösterilmiş olan düşen kanal üst çizgisinin geçtiği seviyeler olarak belirlenebilir.

Ethereum Kısa Vadeli Yükselen Trend Analizi

Aşağıdaki grafikte ise kısa vadede yaşanan yükselişin son zamanlarda nasıl ivmelendiği net bir şekilde görülebiliyor. Mavi yükselen trend çizgilerinin içinde bulunduğumuz günler itibariyle göstermesi muhtemel destek seviyeleri 1.110, 1.050, 990 ve 880 TL olarak görülüyor. Bu destek seviyeleri kademeli olarak takip edilmeli. 1.110 TL altındaki kapanışlarda bir sonraki destek 1.050 TL, 1.050 altındaki kapanışlarda 990 TL, 990 TL altındaki kapanışlarda 880 TL olarak belirlenebilir. Ancak bu fiyatlar, zaman ilerledikçe yükselen trend çizgilerinin pozitif eğimli olmasından dolayı, yükselmektedir.

Diğer taraftan grafikte kırmızı yükselen direnç çizgisi daha önce defalarca test edilmiş bir çizgi olması açısından önemli. Bu direnç çizgisinin direnç göstereceği seviye 1.170 TL civarlarıdır. 1170 üzerinde kapanışlarda yükseliş daha da hız kazanabilir. Ancak bu seviye aşılamazsa o taktirde yukarıda bahsedilen yükselen trend çizgilerinin kırılıp kırılmayacağı takip edilmeli.

Ethereum Analizi
Tam boyutta görüntülemek için üstüne tıklayabilirsiniz.

Trend analizi açısından değerlendirildiğinde, diplerin ve zirvelerin bir önceki dip ve zirvelerin üzerinde gerçekleşiyor olması, yükselen trendin şu an için ihlal edilmediğini gösteriyor. Yani grafikte mavi renkte gösterilmiş olan yükselen trend çizgileri kırılmadıkça yükselişin devamı beklenir.

Eğimi en yüksek olan en kısa vadedeki yükselen trend çizgisinin kırılması durumunda, bir alttan geçen yükselen trend çizgisinin göstereceği destek hedeflenerek kısa vadeli satış ve alış düşünülse bile, orta vadeli trendin yukarı olduğu da göz ardı edilmemeli. Yani, bu şekilde riskli bir sat-al sonrasında elinizdeki ETHREUM miktarı azalabilir. Bu konuda dikkat edilmesinde fayda var.

İndikatörler ne söylüyor?

Aşağıdaki grafikte Ethereum günlük grafiği için MACD ve RSI gösterilmiştir. MACD ile başlayacak olursak, histogram çizgisinin son iki gündür eğimini negatife çevirmiş olması kısa vadede bir kâr realizasyonu ihtimalini artırıyor. Her ne kadar MACD çizgisi, sinyal çizgisinin üzerinde olsa da, histogram çizgisinin eğimini değiştirmesi, öncül sinyal üretebiliyor.

Diğer taraftan, RSI’ın tarihsel değerleri incelendiğinde daha önce 88 gibi rakamlara çıktığı zamanlar olmuş. Ancak bu son yükselişte, fiyatlar yeni zirveler yaparken, RSI 76 seviyelerinin üzerine çıkarak yeni başarılı zirveler gerçekleştiremiyor. Bu nedenle, fiyatlarla RSI arasında günlük grafikte negatif uyumsuzluk söz konusu. Bu uyumsuzluk sonuç verirse, ki günlük grafikte sonuç verme olasılığı yüksektir, en kısa vadedeki yükselen trend çizgisinin kırılması gündeme gelebilir ve yukarıda yazılan destek seviyelerine doğru bir geri çekilme gözlenebilir. Ancak; böyle bir geri çekilme ihtimali gerçekleşse bile, yukarıdaki grafikte mavi renkte gösterilmiş olan yükselen trend çizgilerinin en alttakinin altında kapanışlar gelmediği sürece orta vadede yükseliş trendinin devam edeceği sonucu çıkar.

Ethereum Analizi
Tam boyutta görüntülemek için üstüne tıklayabilirsiniz.

Özetle…

Ethereum’un TL bazındaki;

Destekler:  1.110, 1.050, 990, 880

Dirençler:  1.170, 1.280, 1.300, 1.350

Her Pazartesi ve Çarşamba yeni teknik analiz paylaşımlarımda görüşmek üzere, bol kazançlar dilerim.

Mehmet Yıldızlı

Mehmet Yıldızlı

Ankara'da Yüce Fen Lisesi'nden 1992 yılında mezun oldu. Aynı sene Marmara Çevre Mühendisliği'ni kazandı. Üç sene burada öğrenim hayatına devam ettikten sonra, 1992 yılından itibaren ilgilendiği hisse senedi piyasaları, işletme ve finansla ilgili teorik bilgiyi de derinlemesine öğrenmek istediği için üniversite sınavına tekrar girerek Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İşletme bölümünde öğrenim hayatına devam etti. Mehmet Yıldızlı 28 Kasım 2018 tarihinde kurduğu Paradox Danışmanlık Bilişim Tic. Ltd. Şti altında çalışmalarına devam etmektedir.
https://www.btchaber.com/

Ethereum’un (ETH) TL Bazında Teknik Analizi – 5 Şubat 2020” için bir yorum

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 383.416,82 TL 0,63%
ethereum
Ethereum (ETH) 26.692,82 TL 0,94%
cardano
Cardano (ADA) 19,79 TL 0,70%
tether
Tether (USDT) 8,64 TL 0,31%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.245,88 TL 1,39%
xrp
XRP (XRP) 8,50 TL 2,27%
solana
Solana (SOL) 1.258,73 TL 1,09%
polkadot
Polkadot (DOT) 277,77 TL 0,26%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,64 TL 0,42%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,92 TL 1,01%
Copy link
Powered by Social Snap