Ethereum (ETH) Ağında Gerçekleşen Güncellemeler

ethereum eth aginda gerceklesen guncellemeler

Son dönemde Ethereum Merge yükseltmesi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı bizde sizler için Ethereum ağında gerçekleşen güncellemeleri derledik.

Ethereum (ETH) Güncellemeleri

Ethereum’u daha ölçeklenebilir, güvenli ve sürdürülebilir hâle getirmek için çalışan Ethereum ekibi, güncellemeler yayınlamaya başladı. Ethereum ekibi, her bir güncelleme üzerinde paralel olarak çalışmaya halen devam ediyor.

ethereum eth aginda gerceklesen guncellemeler 1

Ethereum yol haritası için önemli olan bu güncellemeler, ağın daha iyi konumlandırılması için gerçekleştirilirken Gelecekte yaşanabilecek olası sorunların da önüne geçiyor. Güncelleme yayınlandıktan sonra, Ethereum’un eski sürümleri artık desteklenmiyor. Buna teknik olarak “hard fork” deniyor. 

2015’te, Ethereum’a “Sınır Çözülme” adlı bir güncelleme geldi. Çözülme ile birlikte, komisyon ücretleri işlem başına 5.000 ile sınırlandırıldı ve bu da yüksek işlem ücretlerinin kullanımı zorlaştırmasını engelledi. 2016 yılında Ethereum’da DAO adlı bir proje başlatıldı. DAO ile 150 milyon USD değerinde Ethereum toplandı. 

ethereum eth aginda gerceklesen guncellemelera

DAO lansmanından üç ay sonra, akıllı sözleşmedeki bir açıktan yararlanan hackerler, bir saldırı başlattı ve 60 milyon dolar değerinde Ethereum ele geçirdi. 

Bu durum Ethereum ağında çalınan fonları yatırımcılara iade eden bir hard fork’a yol açtı. Topluluğun bir kısmı hard fork fikrini desteklemediği için bugün Ethereum Classic diye bildiğimiz bir versiyon daha oluşturuldu. Daha sonra, komisyon ücretlerine ve güvenlik sorunlarına odaklanan Tangerine Whistle ve Spurious Dragon adlı iki alt güncelleme yayınlandı. Ağın senkronizasyon süresini azaltmak için boş hesaplar kaldırıldı. 

Ardından Bizans ve Konstantinopolis olmak üzere iki aşamalı bir güncelleme yayınlandı. Bizans güncellemesi, madencilik ödüllerini 5 Ethereum’dan 3 Ethereum’a düşürdü, madencilik zorluğunu bir yıl geciktirdi.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
373.691,23 TL 5,88%
ethereumETH/TRY
25.594,01 TL 5,73%
tetherUSDT/TRY
18,46 TL 0,08%
usd-coinUSDC/TRY
18,46 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
5.263,54 TL 3,85%
xrpXRP/TRY
8,76 TL 0,64%
binance-usdBUSD/TRY
18,46 TL 0,07%
cardanoADA/TRY
8,44 TL 2,66%
solanaSOL/TRY
639,97 TL 5,90%
dogecoinDOGE/TRY
1,15 TL 2,09%
Bağlantıyı kopyala