Ethereum, ETH 1.0 ve ETH 2.0 Terimlerinden Uzaklaşıyor

ethereum eth 1 0 ve eth 2 0 terimlerinden uzaklasiyor

Ethereum‘da iş kanıtı blok zinciri (Proof of Work) ve hisse kanıtı blok zinciri (Proof of Stake) arasında ayrım yapmak için kullanılan iki terim bulunuyor; ETH 1.0 ve ETH 2.0. Ancak Ethereum Vakfı, bu iki terim için kararını verdi. Protokoldeki önemli değişiklikler yaşanan Ethereum, bu iki kavramdan uzaklaşıyor. Onların yerine uygulama katmanı (execution layer) ve konsensüs katmanı (consensus layer) kullanılacak.

ETH 1.0 ve ETH 2.0 Terimleri Tarih Oluyor

Ethereum ağında önemli değişiklikler yaşanıyor. Bu değişikliklerle birlikte ETH 1.0 ve ETH 2.0 terimleri de tarihin tozlu sayfalarında kalacak. İkilinin yerine uygulama katmanı (execution layer) ve konsensüs katmanı (consensus layer) terimleri gelecek.

ethereum eth 1 0 ve eth 2 0 terimlerinden uzaklasiyor 2

Ethereum Vakfı, ETH 2.0 teriminin ardından konsensüs katmanı olarak anılacağını söyledi. İş kanıtı (Proof of Work) zincirine atıfta bulunan ETH 1.0 ise artık uygulama katmanı (execution layer) olarak anılacak.

Yapılacak değişim için tarih Haziran 2022 olarak belirlendi.

Vakıf yaptığı açıklamada, ikilinin Ethereum olarak bilinen ayrı fakat ayrılmaz bileşenleri olacağını söyledi.

FXStreet‘in haberine göre, ağdaki geliştiriciler, daha önce Ethereum 2.0 Faz 0 olarak bilinen Beacon Chain üzerinde çalışmaya başladığında, ETH 2.0 yol haritasının tamamen tamamlanmasının birkaç yıl alacağı netleşti. Beacon Chain’in konsensüs süreçlerini devralması amaçlanıyordu.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
469.407,38 TL 0,85%
ethereumETH/TRY
31.170,04 TL 1,41%
tetherUSDT/TRY
15,84 TL 0,22%
usd-coinUSDC/TRY
15,86 TL 0,07%
bnbBNB/TRY
4.786,43 TL 1,95%
xrpXRP/TRY
6,55 TL 0,85%
binance-usdBUSD/TRY
15,84 TL 0,19%
cardanoADA/TRY
8,32 TL 1,90%
solanaSOL/TRY
813,50 TL 1,17%
dogecoinDOGE/TRY
1,36 TL 1,71%
Bağlantıyı kopyala