ETH 2.0 Gelmeden Etkisi Geldi: Gas 3 Dolar Altında

ETH 2.0 Gelmeden Etkisi Geldi Gas 3 Dolar Altinda

Ethereum Blockchain ağı yeni konsensüs mekanizmasının arifesinde heyecan verici metrikler sunmaya devam ediyor. Bir taraftan fiyat bazında artışlar yaşayan ETH, diğer taraftan Gas ücretlerinde de düşüş yaşıyor. Son verilere göre Ethereum Gas ücreti 2020’den bu yana en düşük seviyesinde.

ethereum uniswapta kisa sureligine 950 dolarin altina dustu

Ethereum Gas, 2020’den Bu Yana En Düşük Seviyede

Ethereum Blockchain ağı en aktif ağların başında geliyor. Özellikle DeFi ve NFT alanında aktif olarak kullanılan Ethereum, söz konusu verimlilik olduğunda ne yazık ki günümüz performansını yakalayamıyor. Bu noktada artan iş yükünü kaldırabilmek adına Ethereum 2.0’a geçiş yapmak isteyen geliştirici ekip, artan rekabet ile daha da hızlanmış durumda. Yakın zamanda açıklanan güncellemeler serisinin ilk adımı Merge, hem piyasalara hem de teknolojik gelişimlere olumlu yönde etki etti.

Son verilere göre ise Ethereum Merge haberi sonrası Gas ücretleri 5Ağustos 2022 itibariyle, Aralık 2020’den bu yana en düşük seviye olan 3 dolarlık en düşük ortalama işlem ücretlerini kaydetti.

Hatıladığınız üzere işlem ücretleri, Bored Ape Yacht Club arazi satışı sırasında (Mayıs 2022’de) neredeyse 200 dolara ulaşmıştı.

İşlem ücretlerindeki bu düşüş, topluluk tarafından engelleyici kabul edilen ücretle ilgili endişeler için bir rahatlama oldu. Sonuç olarak, düşük ücretlerin, merkeziyetsiz finans (DeFi) ve NFT’ler gibi sektörlerde ağın benimsenmesini sağlaması muhtemeldir.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
539.560,21 TL 2,76%
ethereumETH/TRY
34.676,62 TL 3,85%
tetherUSDT/TRY
19,14 TL 0,35%
bnbBNB/TRY
6.264,80 TL 1,76%
usd-coinUSDC/TRY
19,11 TL 0,19%
xrpXRP/TRY
8,34 TL 3,46%
cardanoADA/TRY
7,02 TL 2,15%
dogecoinDOGE/TRY
1,47 TL 3,52%
staked-etherSTETH/TRY
34.576,81 TL 3,73%
matic-networkMATIC/TRY
21,72 TL 1,92%
Bağlantıyı kopyala