Estonya Mali Düzenleyicisinden Dikkat Çeken Öneri

estonya duzenleyicileri kripto borsa lisanslarini iptal etmek istiyor

Baltık ülkesi olan Estonya’daki mali düzenleyiciler, kripto konusunda düzenlemeleri yeniden başlatmak üzere tüm kripto borsa lisanslarını iptal etmek istiyor.

Yerel devletin haber ajansı Eesti Ekspress’in bildirdiğine göre, Estonya Mali İstihbarat Birimi (FIU) başkanı Matis Mäeker, devleti “sıfıra dönerek her şeyi yeniden lisanslamaya” çağırdı.

Mäeker, halkın kripto para birimi endüstrisinin risklerinden habersiz olduğunu iddia etti. Daha önce Mali Denetleme ve Çözüm Otoritesi’nde Kara Para Aklamayla Mücadele bölümünün başkanı olan yetkili, kara para aklama ve terörizmin finansmanı gibi yasa dışı kripto faaliyetleri ve endüstrinin saldırılara karşı savunmasızlığı da dahil olmak üzere bir dizi probleme dikkat çekti.

“Bu riskler çok ama çok yüksek. Ciddi ve çok hızlı tepki vermemiz gerekiyor.”

Estonya Mali Düzenleyicisinden Dikkat Çeken Öneri

Estonya Kripto Para Borsalarının Lisanslarını İptal Edebilir

Mäeker, potansiyel olarak kripto şirketlerinin nakit veya menkul kıymet olarak en az 350.000 euro’ya (404.000 dolar) sahip olmasını zorunlu kılmak da dahil olmak üzere sektör için daha katı sermaye gereksinimleri getirmeyi önerdi. 

Endüstri girişimleri için ülkenin mevcut öz sermaye gereksiniminin şu anda sadece 12.000 euro (13.800 dolar) olduğunu belirtelim.

Mäeker ayrıca, kripto şirketlerinin daha güvenli BT sistemleri kurması gerektiğini düşünüyor. Ek olarak yatırımcının korumasını artırmak için mülkün yeniden finanse edilmesi gibi seçenekler yerine, yatırım için sabit nakit dışında herhangi bir şeyi kabul etmelerini yasaklamalarını da önerdi. 

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 661.484,33 TL 2,56%
ethereum
Ethereum (ETH) 55.472,25 TL 4,00%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.589,24 TL 4,55%
tether
Tether (USDT) 13,70 TL 0,16%
solana
Solana (SOL) 2.525,96 TL 8,21%
cardano
Cardano (ADA) 18,09 TL 5,39%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,68 TL 0,06%
xrp
XRP (XRP) 10,65 TL 7,71%
polkadot
Polkadot (DOT) 363,26 TL 7,05%
terra-luna
Terra (LUNA) 873,68 TL 14,57%
Bağlantıyı kopyala