Estonya Hükümeti, Yeni Kripto Yasası ile ilgili SSS Yayımladı

estonya hukumeti yeni kripto yasasi ile ilgili sss yayimladi

Kısa bir süre önce Estonya hükümeti yeni kripto para yasasını onaylamıştı. Bunun üzerine hükümet, bazı soruları cevaplamak için bir SSS (Sıkça Sorulan Sorular) sayfası yayımladı. Yayımlanan SSS’de birçok detaya yer verilirken VASP‘lara (sanal varlık hizmet sağlayıcıları) yönelik madde dikkat çekti.

Yasa teklifi, geleneksel finans kurumları, kripto platformları veya daha geniş bir alan olan sanal varlık servis sağlayıcılarını (VASP’ler) düzenlemeyi amaçlıyor. Hükümet bu yeni yasa ile birlikte, VASP tanımlamasında genişlemeye giderek, kara para aklamayı önlemek amacıyla anonim sanal hesapların açılmasını yasaklıyor.

estonya hukumeti yeni kripto yasasi ile ilgili sss yayimladi2

Estonya’dan Kripto Yasası için Bildiri

Estonya‘da onaylanan yeni kripto varlık yasası, akıllarda birçok soru işareti bıraktı. Hükümet bu durumun farkına varmış olacak ki kısa bir süre sonra birkaç sorunun cevaplandığı bir SSS sayfası kuruldu. Estonya’nın SSS’si ülkenin kriptoları yasaklama niyetinde olmadığını açıkça belirtti. 

AML kuralları, bir servis sağlayıcının yardımı olmadan kurulan müşteriler veya özel cüzdanlar için geçerli değil. Vatandaşlar, istedikleri şekilde kripto tutmakta ve herhangi bir varlıkla işlem yapmakta özgür durumdalar.  Ancak “anonimliği önleme kuralları” yalnızca Estonya’nın Kara Para Aklamayı Önleme Yasası kapsamına giren VASP’ler için geçerli tutulmuş durumda.

Son olarak Estonya hükümetinin önerilen kuralları 23 Aralık‘ta onayladığını belirtelim. Son olarak, 2022’nin ilk yarısında planlanan uygulamasına kadar yasanın Parlamentodan da geçmesi gerekiyor. 

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
467.775,62 TL 0,42%
ethereumETH/TRY
31.049,01 TL 1,48%
tetherUSDT/TRY
15,86 TL 0,13%
usd-coinUSDC/TRY
15,84 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
4.766,79 TL 1,94%
xrpXRP/TRY
6,52 TL 1,07%
binance-usdBUSD/TRY
15,80 TL 0,04%
cardanoADA/TRY
8,28 TL 2,52%
solanaSOL/TRY
808,27 TL 1,14%
dogecoinDOGE/TRY
1,35 TL 1,65%
Bağlantıyı kopyala