Epic ve Apple Davası iOS’ta Kripto Ödemelerine Kapı Açabilir

Apple kripto

Apple ve Epic Games arasında uzun süredir devam eden harici ödeme hizmetleri davasında kripto paralar için önemli bir gelişme yaşandı. Bugün konu ile ilgilenen bir yargıç, Apple’ın artık iOS uygulamalarında harici ödeme seçeneklerinin kullanımını engelleyemeyeceğine dair karar verdi. Karar, iOS üzerinden ödeme yapmak için kripto para cüzdanlarının daha kolay kullanılmasını sağlayabilir.

Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers, Apple’ın iOS geliştiricilerinin harici hizmetler aracılığıyla ödemeleri etkinleştirme yeteneğini artık engelleyemediğine karar vererek Epic Games lehine davada kalıcı bir ihtiyati tedbir kararı verdi. 

Şu anda platformdaki uygulama geliştiricileri, ödemeleri sadece Apple üzerinden alabiliyor ve bu da uygulama içi satın almalar için tüm gelirde yüzde 30’a varan bir kesintiye neden oluyor.

Gonzalez Rogers konuyla alakalı kararında şu ifadeleri kullandı:

“İşbu belgeyle geliştiricilerin uygulamalarına ve meta veri düğmelerine, harici bağlantılara veya müşterileri uygulama içi satın almanın yanı sıra satın alma mekanizmalarına yönlendiren diğer harekete geçirici mesajlara dahil etmelerini yasaklaması kalıcı olarak kısıtlanmış ve yasaklanmıştır.”

Gonzalez Rogers, kararın tamamında ise şu noktalara değildi:

“Duruşma kayıtları göz önüne alındığında, Mahkeme, Apple’ın federal veya eyalet antitröst yasalarına göre nihai olarak bir tekelci olduğu sonucuna varamaz. Yine de, Apple’ın Kaliforniya’nın rekabet yasaları kapsamında rekabete aykırı davranışlarda bulunduğu açıkça gösterilmiştir. Mahkeme, Apple’ın yönlendirme karşıtı hükümlerinin müşterilerden kritik bilgileri gizlediği ve tüketici seçimini yasa dışı bir şekilde engellediği sonucuna varmaktadır.”

mobile trade

İşin Kripto Tarafı

Şu anda halihazırda, Coinbase ve BitPay gibi belirli finansal hizmet sağlayıcıları kullanarak Apple Pay içinde kripto para birimi ödemeleri yapmak mümkün. Bununla birlikte bu karar, doğrudan bir kripto para birimi cüzdanından ödeme yapmak gibi Apple’ın kendi ödeme sistemi üzerinden yönlendirilmeyen alternatif ödeme seçeneği sunuyor. Diğer bir değişle kullanıcılar dış bağlantılar aracılığıyla da kripto para işlemleri ve ödemeleri gerçekleştirebilecekler. Böylece Apple ve Epic arasında sonuçlanmaya az kalan dava sayesinde başka kripto para şirketleri olmak üzere birçok üretici yenilikçi çözümler sunabilir.

Karar, daha yüksek bir mahkeme tarafından durdurulmadıkça 90 gün içinde yürürlüğe girecek.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 379.355,83 TL 3,63%
ethereum
Ethereum (ETH) 27.296,59 TL 7,03%
cardano
Cardano (ADA) 19,87 TL 7,38%
tether
Tether (USDT) 8,42 TL 0,40%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.384,00 TL 5,24%
solana
Solana (SOL) 1.464,02 TL 9,99%
xrp
XRP (XRP) 8,96 TL 3,80%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,03 TL 5,91%
polkadot
Polkadot (DOT) 241,42 TL 6,14%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,42 TL 0,83%
Copy link
Powered by Social Snap