Enflasyon Neden Artıyor? Türkiye’nin Para Politikası

Melis Hazal Karagöz sunumu ile gerçekleştirilen Kapital’in yeni bölümü yayınlandı. Kapital’in yeni bölüm konuğu Sadi Uzunoğlu oldu. Sadi Uzunoğlu ile enflasyondaki artışı, doların yükselişini ve para politikaları hakkında konuşuldu.

Neler Konuşuldu?

Melis Hazal Karagöz, Sadi Uzunoğlu’na “Enfasyonun sadece Türkiye ile ilgili mi yoksa Global anlamda bir durum söz konusu mu?” şeklinde bir soru yöneltti:

Sadi Uzunoğlu “Şimdi biz akademisyenler genelde şöyle bir tarih hatırlatması yaparız ve yine yapmam gerekiyor çünkü döviz kurlarındaki yükseliş bugünün problemi değil. 2013 yılı Mayıs ayından bu yana kurlar yüksek. 2013 yılında Mayıs ayında dolar 1.8 iken daha sonra sürekli artarak bu hale geldi. Bugün 12 düzeyine ulaştı. Demek ki bu sadece bugün değil, bakıldığı zaman demek ki birkaç yıldır böyle bir hareketlenme söz konusu olduğu karşımıza çıkıyor. Yani bu durum uzun süreden beri yaşanıyor 2013’te bunun yaşanmasının sebebi neydi peki, o zamanlar FED Başkanlığı faizleri yükselteceğim demişti yani bugün paralel bir durum olduğunu görüyoruz. Bugün de aynı şeyleri Merkez Bankası Powell aynı şeyleri söylüyor” dedi.

Melis Hazal Karagöz, Sadi Uzunoğlu’na para politikalarının sokaktaki vatandaşı nasıl etkilediğini sordu:

Sadi Uzunoğlu “İlk önce enflasyondan başlayayım aslında kaynakları yeniden dağıtana tam bir mekanizmadır. Nasıl bir mekanizmadır mesela sabit geleceğin gelirlinin cebinden yani bu durum Türkiye’nin yüzde 70’ini oluşturuyor sabit geriliğinin cebinden, fiyatı belirleyen kaynak aktarımı yapıyor. Bu durumda sabit gelirli fiyatını belirleyemiyor. Eğer çok iyi nitelikli bir personel değilse bu tür işler gerçekten çok az. Bununla birlikte geniş kesimler pazarlık gücü yok zaten öyle bir örgüt veya sendikada yok böyle bir direnç oluşmuyor. O zaman ne oluyor fiyat belirleyenler fiyat belirle yemeyenlerin cebinden parayı alıyor” şeklinde konuştu.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 492.965,96 TL 0,73%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.769,10 TL 0,60%
tether
Tether (USDT) 13,37 TL 0,02%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.128,41 TL 3,35%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,37 TL 0,30%
cardano
Cardano (ADA) 13,90 TL 2,73%
solana
Solana (SOL) 1.265,76 TL 2,31%
xrp
XRP (XRP) 8,27 TL 0,66%
terra-luna
Terra (LUNA) 846,74 TL 3,66%
polkadot
Polkadot (DOT) 248,21 TL 2,68%
Bağlantıyı kopyala