Endonezya, Düzenlemelerden Önce Kripto Borsasını Başlatacak

endonezya duzenlemelerden once kripto borsasini baslatacakee

Son dönemde birçok ülke kripto para birimleri ile yakından ilgilenmeye başladı. Bu kez kripto para sektörüne giriş yapmak isteyen ülke Endonezya oldu. Ülkenin ticaret bakan yardımcısı Jerry Sambuaga yaptığı açıklamada, Endonezya hükümetinin kripto para birimlerine olan ilgi arttıkça borsayı tüketicileri korumanın bir aracı olarak gördüğünü söylemişti.

Çıkan haberlere göre; Endonezya, bu tür varlıklar üzerindeki düzenleyici yetkileri bir emtia kurumundan Finansal Hizmetler Otoritesine devretmeden önce bu yıl bir kripto borsası kurmayı planlıyor.

Endonezya, Kripto Borsasına Başlayacak

Endonezya’daki kripto para birimleri şu anda Bappebti olarak bilinen Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Düzenleme Kurumu’nun gözetimi altında emtia sözleşmeleriyle birlikte alınıp satılıyor. Bappebti’nin başkan vekili Didid Noordiatmoko yaptığı açıklamada, daha geniş bir finans sektörü reformunun parçası olarak, FSA’nın önümüzdeki iki yıl boyunca varlıklar üzerinde düzenleyici güç üstleneceğini ve bu zamana kadar borsanın kurulması gerektiğini söyledi.

endonezya duzenlemelerden once kripto borsasini baslatacakaddff

Ayrıca Endonezya, ülkedeki tek yasal para birimi olan rupiye karşı rekabet etmesine karşı temkinli olsa da kripto varlıklarını destekliyor. Öte yandan ülkenin merkez bankası, kripto para biriminin haritasını çıkarmak için bir tanıtım yazısı yayınlarken, yakın zamanda kabul edilen bir yasa, kripto para birimini ve kripto varlıkları düzenlenmiş finansal menkul kıymetler olarak tanıyor.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
428.312,29 TL 2,70%
ethereumETH/TRY
30.451,70 TL 2,92%
tetherUSDT/TRY
18,94 TL 0,52%
bnbBNB/TRY
6.064,97 TL 2,77%
usd-coinUSDC/TRY
18,82 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
7,46 TL 3,40%
binance-usdBUSD/TRY
18,81 TL 0,06%
cardanoADA/TRY
7,33 TL 2,45%
dogecoinDOGE/TRY
1,72 TL 4,20%
okbOKB/TRY
835,77 TL 0,66%
Bağlantıyı kopyala