En Büyük İkinci ENS Domain Satışı Gerçekleşti

En Büyük İkinci ENS Domain Satişi Gerçekleşti

Blockchain ve Web3 teknolojisinin birçok sektörün kalbi hâline gelmeye başladığı oldukça önemli bir dönemdeyiz. Başta finans ve bankacılık olmak üzere birçok alanda kendisine yer bulan Web3, domain konusunda da hızla kendisini göstermeye devam ediyor. Dot-com balonunun 2000’lı yılların başında patlaması ile birlikte korkulan domain adresleri, günümüzde ENS domain adresleri ile yeniden canlanıyor.

En Büyük İkinci ENS Domain Satışı Gerçekleşti

000.eth ENS Domain Adresi 300 ETH Karşılığında Satıldı

NFT analiz platformu NFTGO‘nun verilerine göre, 000.eth satışı, ikinci en yüksek ETH cinsinden ENS işlem fiyatı oldu. Geçen Ekim ayında paradigm.eth, 420 ETH (o zamanların fiyatı ile yaklaşık 1.5 milyon dolar) karşılığında satın alınmıştı. Özellikle, risk sermayesi şirketi Paradigm, satın almanın arkasında olmadığını açıklamıştı.

Başlangıçta Web2’de IP adreslerini kullanmanız gerektiği gibi, bugün de cüzdan adresiniz veya kripto ve Web3 alanındaki işlem karmaları gibi uzun alfasayısal değerler ile kullanıyoruz. Bu sorunu çözmek için ortaya çıkan ENS veya Ethereum Ad Hizmetleri, Web3’teki karmaşık tanımlayıcıları okunabilir adlara (alan adlarına) çevirmenize yardımcı olmayı hedefliyor.

Böylece ENS kullanarak BTCHaber.eth veya Kriptomeda.eth gibi bir alan satın alabilir ve bunu Ethereum cüzdan adresinize bağlayabilirsiniz. Böylelikle “0x3bsfjbk234basf8iwerb….” gibi karmaşık cüzdan adresiniz yerine ENS alan adınızı paylaşabilirsiniz.

Son olarak son iki hafta içinde Ethereum Ad Hizmetlerinde yapılan kayıtların sayısında %112’lik bir artış yaşadığını da belirtelim.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
386.962,62 TL 8,28%
ethereumETH/TRY
30.944,98 TL 7,02%
tetherUSDT/TRY
17,98 TL 0,10%
usd-coinUSDC/TRY
17,98 TL 0,14%
bnbBNB/TRY
5.065,21 TL 8,47%
binance-usdBUSD/TRY
17,97 TL 0,02%
xrpXRP/TRY
6,11 TL 10,11%
cardanoADA/TRY
8,39 TL 13,82%
solanaSOL/TRY
649,75 TL 12,01%
dogecoinDOGE/TRY
1,25 TL 14,14%
Bağlantıyı kopyala