En Büyük Bitcoin Vadeli İşlem Borsası CME Oldu

en buyuk bitcoin vadeli islem borsasi cme oldu

Kısa süre önce ProShares Bitcoin Strategy ETF’i piyasaya sürüldü. ABD’deki ilk Bitcoin ETF’i BITO ile birlikte yatırımcı iştahı da arttı. Chicago Ticaret Borsası (CME) da artan yatırımcı iştahıyla birlikte dünyanın en büyük Bitcoin vadeli işlem borsası haline geldi.

En Büyük Bitcoin Vadeli İşlem Borsası CME, Binance’i Geçti

25.7 milyar dolarlık toplam küresel vadeli işlem açık faizinin yüzde 22’sini CME oluşturuyor. Bu da yaklaşık 5.68 milyar dolar denk geliyor. Binance’e baktığımızda ise bu miktarın 5.66 dolar olduğunu görüyoruz.

en buyuk bitcoin vadeli islem borsasi cme oldu 2

CME tabanlı vadeli işlem sözleşmelerinde kilitlenen para miktarı bu ay üçe katladı. ProShares‘in BITO‘sunun piyasaya sürülmesinin ardından piyasa 1.5 milyar dolardan fazla giriş oldu.

en buyuk bitcoin vadeli islem borsasi cme oldu 3

New York Menkul Kıymetler Borsası’nda başlatılan BITO, ilk üç günde 1.2 milyar dolar varlık topladı.

Bu arada CME ile ilgili bilgi verecek olursak, CME, bir kuruluşun ön ay vadeli işlemlerinde maksimum 2.000 sözleşmeye sahip olmasına izin veriyor. Farklı vadelerdeki genel pozisyonları ise 5.000 sözleşme ile sınırlıyor.

en buyuk bitcoin vadeli islem borsasi cme oldu 4

Konuyla ilgili konuşan Delta Exchange CEO’su Pankaj Balani şunları söyledi:

“Borsalar, tek bir varlığın piyasa ve fiyatlar üzerinde tek taraflı kontrol kurmasını engellemek için pozisyon limitlerini zorunlu kılar. Limit boyutları piyasadan piyasaya değişir ve esnektir”

ProShares‘in fonunun ekim ayı sonunda limite ulaşması yakın gibi görünüyor.

İlerleyen dönemde daha fazla ETF hayata geçirilecek. CME de tek varlığın tutulabileceği maksimum pozisyonlar için üst limitleri yükseltecek.

CME kısa süre önce, Kasım ayından başlayarak, ön aylık Bitcoin vadeli işlemleri, Bitcoin vadeli işlemleri ve mikro Bitcoin vadeli işlemleri için pozisyon limitinin 4.000 sözleşmeye yükseltileceğini duyurmuştu.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 712.293,88 TL 7,19%
ethereum
Ethereum (ETH) 55.664,55 TL 8,54%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.801,58 TL 6,82%
tether
Tether (USDT) 13,30 TL 1,47%
solana
Solana (SOL) 2.833,47 TL 10,94%
cardano
Cardano (ADA) 20,71 TL 10,05%
xrp
XRP (XRP) 12,19 TL 7,51%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,41 TL 0,42%
polkadot
Polkadot (DOT) 442,48 TL 9,09%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,64 TL 6,75%
Bağlantıyı kopyala