Elliptic, Kripto Karıştırıcısı Blender’ın Geri Döndüğünü Açıkladı

elliptic kripto karistiricisi blenderin geri dondugunu acikladi 2

Son dönemde kripto para birimlerinin kullanımının artmasıyla birlikte hükümetler de bu alana olan dikkatlerini artırdı. Özellikle işlemlerini gizlemek isteyen kötü niyetli kişilerin transferleri için tercih ettiği kripto karıştırıcı hizmetleri de hükümetler tarafından inceleniyor. Bir Blockchain istihbarat firmasına göre yasaklanan kripto karıştırıcısı geri dönmüş olabilir.

Blender.io Sinbad Olarak Geri Döndü

Bir Blockchain istihbarat firması olan Elliptic tarafından yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz aylarda yasaklanmış uygulama olan Blender.io uygulaması yeniden hizmete girdi. Şirket açıklamasında, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının para aklama ve para işleme süreçlerinde kullandıkları Blender.io, yaptırım kararı aldıktan sonra Sinbad ismiyle yeniden hizmet vermeye başladı.

elliptic kripto karistiricisi blenderin geri dondugunu acikladi

Blender.io’nun Bitcoin ve Ethereum Blockchain ağlarındaki cüzdanlarını, Kuzey Kore destekli bilgisayar korsanı grubu olan Lazarus’un kötü amaçları için kullandığı ortaya çıkmıştı. Bu bilgiler dahilinde 2022 yılının Mayıs ayında hizmet ABD yatırımlar listesine alındı. Bununla birlikte ABD Hazine Bakanlığı tarafından yürütülen soruşturmada, popüler Blockchain oyunu olan Axie Infinity tarafından kullanılan bir Blockchain köprü protokolünden 625 milyon dolarlık kripto varlığın da Lazarus tarafından çalındığı açıklanmıştı. Daha sonrasında çalınan fonların da Blender.io gibi çeşitli kripto karıştırıcıları tarafından aklandığı haberleri basına yansıdı.

Her ne kadar Blender.io hizmetlerini Nisan 2022 tarihinde sonlandırmış olsa da projenin geliştiricileri yeni bir isimle geri dönmüş durumda. Elliptic açıklamasında Sinbad ve Blender.io’nun benzer pek çok yönünün olduğunu belirtti.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
530.478,64 TL 0,10%
ethereumETH/TRY
33.638,67 TL 0,14%
tetherUSDT/TRY
19,07 TL 0,53%
bnbBNB/TRY
6.228,32 TL 0,39%
usd-coinUSDC/TRY
19,05 TL 0,36%
xrpXRP/TRY
8,55 TL 3,52%
cardanoADA/TRY
6,75 TL 2,21%
dogecoinDOGE/TRY
1,42 TL 1,47%
staked-etherSTETH/TRY
33.520,27 TL 0,04%
matic-networkMATIC/TRY
20,82 TL 0,93%
Bağlantıyı kopyala