El Salvador’un Yüzde 50’sinin Bitcoin Cüzdanı Var

el salvadorun yuzde 50sinin bitcoin cuzdani var 2

Dünyada, Bitcoin’i yasal olarak kabul eden ilk ülke olarak adını yazdıran El Salvador’da vatandaşlara 30’ar dolar değerinde Bitcoin verilmişti. El Salvador Başkanı Nayib Bukele, kısa süre önce yaptığı açıklamada, 3 milyon El Salvadorlunun Chivo dijital cüzdanını kullandığını açıkladı.

Bu da 10 yaşın altındaki çocukları çıkardığımızda nüfusun yarısından fazlası demek oluyor.

El Salvador’da Bitcoin Cüzdanı Olanların Sayısı Artıyor

El Salvador, yaklaşık 6,4 milyonluk nüfusa sahip bir ülke. Ülkenin yaklaşık 800 binini 10 yaşın altındaki çocuklar oluşturuyor. El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin de söylediği gibi ülkede 3 milyon Chivo kullanıcısı varsa, ülkenin yarısı Bitcoin sahibi diyebiliriz.

Ülkede birçok mağaza Bitcoin ile ödeme kabul ediyor. Çıkan haberler de birçok vatandaşın ödemelerini Bitcoin ile yaptığını doğrular nitelikte.

el salvadorun yuzde 50sinin bitcoin cuzdani var

Chivo ve Strike gibi uygulamalar dolardan Bitcoin’e ya da tam tersi işlemlere olanak sağlıyor. Strike kâr amaçlı bir cüzdan olduğu için tabii ki ücrete tabi. Ancak, Chivo, hükümet tarafından sübvanse ediliyor. Bu nedenle de hiçbir ücret yok.

Bitcoin’in parasal sayısallaştırmayı da kolaylaştırdığı söyleniyor. Ülkedeki vatandaşların yalnızca 30’unun bir banka hesabı varken, hem dolar hem de Bitcoin cinsinden etkin bir banka hesabına sahip kişilerin sayısı yüzde 50.

Kripto varlık piyasasında dalgalanmalar çok sık oluyor. Bu da hükümetin halkı bu konuda bilinçlendirmesi sorumluluğunu beraberinde getiriyor.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 597.286,93 TL 5,02%
ethereum
Ethereum (ETH) 35.498,90 TL 2,17%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.486,90 TL 0,63%
tether
Tether (USDT) 9,29 TL 0,29%
cardano
Cardano (ADA) 19,50 TL 1,48%
xrp
XRP (XRP) 10,03 TL 0,17%
solana
Solana (SOL) 1.430,62 TL 1,82%
polkadot
Polkadot (DOT) 378,99 TL 0,29%
usd-coin
USD Coin (USDC) 9,29 TL 0,16%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,27 TL 2,57%
Copy link
Powered by Social Snap