El Salvador, KOBİ’lere Kripto Tabanlı Kredi Hazırlığında

el salvador kobilere kripto tabanli kredi hazirliginda

Adını Bitcoin‘i resmi para birimi olarak kabul etmesiyle daha sık duyduğumuz El Salvador, bu kez orta ölçekli şirketlere (KOBİ) kripto bazlı kredilerde 10 milyon dolar teklif etmeye hazırlanıyor. Bunun için tarih 2022 yılının ilk çeyreği.

El Salvador KOBİ’lere Kripto Tabanlı Kredi Vermeyi Planlıyor

Solana ağındaki bir borç verme/alma platformu olan Acumen, El Salvador’da KOBİ’lere kripto tabanlı kredi desteği sağlayacak olan isim olacak. Acumen‘in proje yöneticisi Andrea Gómez verdiği bir röportajda Acumen‘in kredilerinin yıllık yüzde 6 ila yüzde 7 faiz oranına sahip olacağını, ancak yüzde 10’a kadar da ulaşabileceğini söyledi.

El Salvador‘daki şirketlerin yüzde 86’sının kayıt dışı faaliyet gösterdiği söyleniyor. Bu yüzden bankacılık erişimi yok. Kayıt dışı faaliyet gösterenlerin yüzde 98’i, yıllık olarak ortalama yüzde 2.300 faiz oranıyla kredi sunan kayıt dışı kredi kuruluşlarından kredi çekiyor.

el salvador kobilere kripto tabanli kredi hazirliginda 2

Hükümet, El Salvador‘da Bitcoin‘in resmi para birimi olarak kabul edilmesinin ardından Ekim 2021’den beri Acumen ile görülüyor.

Kripto tabanlı kredi sistemi şöyle işleyecek,

Acumen, kripto para birimini stablecoin’e çevirecek ve evlete ait banka Banco Hipotecario aracılığıyla Salvadorlu KOBİ’lere ve girişimcilere ABD doları göndermeyi planlayan Conamype’ye ABD doları gönderecek. El Salvadorlular da ödemeyi ABD doları şeklinde yapacak.

CoinDesk‘in haberine göre, şimdilik hükümet ve Acumen‘in anlaşmasının detayları net değil. Gomez, ürünün, yılın ilk çeyreğinde hazır olacağını söyledi.

Gomez’e göre, Acumen‘in mevcut 15.000 kullanıcısı bulunuyor.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
469.645,01 TL 0,04%
ethereumETH/TRY
31.186,52 TL 1,71%
tetherUSDT/TRY
15,83 TL 0,30%
usd-coinUSDC/TRY
15,84 TL 0,21%
bnbBNB/TRY
4.785,96 TL 1,20%
xrpXRP/TRY
6,51 TL 1,94%
binance-usdBUSD/TRY
15,87 TL 0,01%
cardanoADA/TRY
8,37 TL 2,71%
solanaSOL/TRY
814,45 TL 2,91%
dogecoinDOGE/TRY
1,36 TL 1,10%
Bağlantıyı kopyala