El Salvador ile Küresel Bitcoin Heyecanı Artıyor

gettyimages 1233351186

Bitcoin (BTC) fiyatı, destekçilerini El Salvador tarafından 7 Eylül’de 30 dolar değerinde Bitcoin satın almaya teşvik eden ve hızla büyüyen bir sosyal medya kampanyası nedeniyle yükselişe geçti.

Öyle ki yarın gerçekleşecek olan El Salvador’un Bitcoin’i resmi olarak kabul etmesine saatler kala Bitcoin 4 ayın en yüksek seviyesi olan 54.200 dolara kadar çıktı. Haftalık olarak ise %5,6 yükseliş ile Bitcoin, günlük işlem hacimlerinde 77 milyar doları aşan etkileyici bir artış yaşadı.

Şüphesiz bu artışın arkasındaki en büyük etkilerden birisi, yarın gerçekleşecek olan El Salvador etkinliği oldu. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor da dahil olmak üzere birçok önde gelen isimin de katıldığı bir Bitcoin alma kampanyası başlatıldı. 

Ek olarak Reddit’teki en büyük Bitcoin temalı grup olan 3,3 milyon üyeye sahip r/Bitcoin’in üyeleri de eyleme katılmaya çağrılıyor.

el salvador vatandaslara 30 dolar degerinde bitcoin dagitacak 1

El Salvador’un Bitcoin Çıkmazı

Başkan Nayib Bukele tarafından önerilen ve Haziran ayında El Salvador Yasama Meclisi tarafından kabul edilen Bitcoin kabul yasası, Bitcoin’i “serbest bırakma gücüne sahip, sınırsız bir yasal ödeme aracı ” olarak tanımlıyor. Kanun ayrıca, ülke genelinde fiyatların BTC olarak ifade edilmesi gerektiğine dair bir şart içerirken, ticaret ve satış noktalarının kripto kabul etmesi zorunlu kılıyor.

Bununla birlikte, Başkan’ın yakın zamanda Bitcoin kullanımının hiçbir şekilde zorunlu olmayacağını vurguladığı için bu madde hakkında da hâlâ bazı kafa karışıklıkları mevcut.

Ek olarak El Salvador’un, Bitcoin’i benimsetmek amacıyla her cüzdan açaca 30 dolar değerinde Bitcoin hediye ediyor.

Fakat Ağustos ayında yapılan bir ankette göre Salvador vatandaşlarının yaklaşık üçte ikisi (67,9%) yasal ödeme olarak kabul edilmesine katılmadığını söylüyor.

Bu gelişmeler ile birlikte haberimizin yazımı itibarıyla CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin (BTC) 51.638 dolardan işlem görürken, yarınki etkinlik sonrası nelerin yaşanacağı merak konusu.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 383.151,89 TL 0,70%
ethereum
Ethereum (ETH) 27.854,25 TL 1,07%
cardano
Cardano (ADA) 20,75 TL 4,04%
tether
Tether (USDT) 8,47 TL 0,41%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.402,28 TL 1,65%
xrp
XRP (XRP) 9,06 TL 1,27%
solana
Solana (SOL) 1.438,63 TL 1,49%
polkadot
Polkadot (DOT) 304,14 TL 8,63%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,02 TL 0,43%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,55 TL 0,45%
Copy link
Powered by Social Snap