El Salvador Devletinin 200 Bitcoin Aldığı Doğrulandı

el salvador bitcoin reklami 2

Dünyanın Bitcoin’i (BTC) resmi para olarak kabul eden ilk ülkesi olan El Salvador, 200 Bitcoin satın aldı.

Ülkede Bitcoin kullanımını artırmak için kampanya ve reklamlar düzenleyen ülke, son olarak 200 Bitcoin’i resmi hazinesine ekledi. El Salvador Başkanı Nayip Bukele ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada ülkenin 200 Bitcoin aldığını doğruladı.

Yarın resmi olarak Bitcoin’i tamamen kullanıma açan El Salvador uzun süredir çalışmalarını sürdürüyor.

9 Haziran’da Devlet Başkanı Nayib Bukele tarafından kongreye sunulan Bitcoin tasarısı kongrede yapılan oylamada, Bitcoin’in yasal para birimi olarak kullanılması önerisi 84 üyenin 62’sinin kabul oyuyla yasalaştırılmıştı.

Devlet Başkanı Bukele ABD Doları’nın da resmi para birimi olarak kullanmaya devam edileceğini açıklamıştı. Bitcoin’in daha kolay bir ödeme aracı olduğunu savunan Bukele, Bitcoin kullanımının ilk aşamada zorunlu olmayacağını ve kurlar konusunda devlet garantisi sağlanacağını belirtmişti.

Ülkede Bitcoin Kullanımı Teşvik Ediliyor

İlk cüzdanını açan vatandaşlara 30 dolar değerinde Bitcoin hediye ederek Bitcoin’e teşvik eden El Salvador, yürürlüğe giriş tarihi olan 7 Eylül ile birlikle daha da büyük adımlar atmaya başladı.

Bukele’nin 200 BTC alımını doğrulaması üzerine Bitcoin anlık yükseliş yaşadı. Tweet’in paylaşılmasından kısa bir süre sonra BTC CoinMarketCap verilerine göre yüzde 1.89 artarak 51.890 dolar seviyesine çıktı.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 566.227,01 TL 0,50%
ethereum
Ethereum (ETH) 35.407,57 TL 2,06%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.326,50 TL 0,55%
tether
Tether (USDT) 9,27 TL 0,01%
cardano
Cardano (ADA) 20,02 TL 2,28%
xrp
XRP (XRP) 10,38 TL 2,49%
solana
Solana (SOL) 1.490,03 TL 0,56%
polkadot
Polkadot (DOT) 385,00 TL 2,33%
usd-coin
USD Coin (USDC) 9,27 TL 0,03%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,20 TL 1,05%
Copy link
Powered by Social Snap