e-CNY Uygulaması, İlk Haftasında 16 Milyon İndirmeye Ulaştı

e cny uygulamasi ilk haftasinda 16 milyon indirmeye ulasti

Geçtiğimiz günlerde Çin’in uzun süredir üzerinde çalıştığı e-CNY‘nin pilot uygulamasının iOS ve Android uygulama mağazalarında yayına girdiğini belirtmiştik. Çin’in e-CNY pilot cüzdan uygulaması, piyasaya sürülmesinden sonraki ilk haftada 16 milyon indirmeye ulaştı.

e-CNY Uygulaması 16 Milyon İndirmeye Ulaştı

Çin’in uzun süredir üzerinde çalıştığı e-CNY‘nin pilot uygulaması piyasaya sürülmesinin ardından 16 milyon indirmeye ulaştı. Veri sağlayıcı Qimai gelen bilgilere göre; Çin’de iki milyondan fazla kişi Apple mağazası üzerinden e-CNY‘nin pilot uygulaması indirdi. Ayrıca cüzdan pilot uygulaması, Çin’de Apple Store’daki ücretsiz uygulamalar arasında ikinci, mağazanın finans kategorisinde ise birinci oldu.

e cny uygulamasi ilk haftasinda 16 milyon indirmeye ulasti

Çin’in dijital yuan üzerinde yedi yıldır çalışıyor. Bunun yanında hatırlatmak gerekirse; dijital yuan uygulaması 3 Ocak’ta kullanıma sunulmuştu. Piyasaya sürülmeden önce sadece e-CNY denemelerine, katılan bankalar tarafından sağlanan özel kanallar aracılığıyla kullanılabiliyordu.

Ayrıca Çin’de e-CNY ile ilgili gelişmeler hızla devam ediyor. Öyle ki Çin’de hemen hemen her gün e-CNY ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Bu kez Çin’in gıda dağıtım devi Meituan, ödemeler için dijital yuan kabul etmeye başladı

Son olarak belirtmek gerekirse e-CNY, şubat ayında Pekin Kış Olimpiyatları’nda resmi olarak piyasaya sürülmesi bekleniyor. 

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
560.505,81 TL 0,47%
ethereumETH/TRY
38.415,40 TL 0,64%
tetherUSDT/TRY
20,15 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
6.303,57 TL 0,36%
usd-coinUSDC/TRY
20,15 TL 0,03%
xrpXRP/TRY
10,56 TL 7,15%
cardanoADA/TRY
7,62 TL 0,15%
staked-etherSTETH/TRY
38.383,57 TL 0,57%
dogecoinDOGE/TRY
1,46 TL 1,19%
matic-networkMATIC/TRY
18,30 TL 0,44%
Bağlantıyı kopyala